بلاگ

آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی

با اندکی دقت در احوال محصل‌ها، متوجه می‌شویم که در هر کدام از مقاطع تحصیلی، رفتن به یک سطح جدید و بالاتر، ترس‌ها و نگرانی‌هایی برای آن‌ها در پی دارد. کودکی که برای اولین بار پا در مدرسه می‌گذارد یا دانشجویی که برای گذراندن ترم آخر، راهی دانشگاه می‌شود؛ همه در مسیر خود چالش‌هایی پیش رو دارند و بدیهی است که هر چه سطح تحصیلی بالاتر می‌رود، حجم درس‌ها زیادتر و دغدغه‌های ناشی از آن نیز بیشتر می‌شود.

خانواده‌هایی که به فکر آینده تحصیلی فرزندان خود هستند، همواره تلاش می‌کنند تا راه‌حلی برای تقویت استعداد و ایجاد شوروشوق یادگیری و آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی بیابند. والدین آگاه سعی می‌کنند کودکان خود را برای مدرسه آماده کنند؛ بدون آنکه پای اجبار یا ترساندن آن‌ها در میان باشد. پدرها و مادرهایی هوشیار هستند که از افراد آگاه در این زمینه مشورت گرفته و به بهترین شکل، فرزندان خود را راهی مدرسه کنند.

دو دانش آموز در حال خواندن کتاب

آمادگی برا شروع سال تحصیلی

 

چرا بعد از تابستان بازگشت به مدرسه سخت است؟

برای بسیاری از دانش‌آموزان دشوار است که بعد از ۳ ماه ‌تعطیلات متوالی، دوباره به مدرسه بازگردند و عادت‌های این دوران را ترک کنند. اگر‌ از طریقه کارکرد ذهن انسان آگاه باشیم؛ به این‌گونه دانش‌آموزان حق می‌دهیم. تحقیقات دانشگاهی ثابت کرده که ذهن بشر همواره به‌­دنبال بقا بوده و نسبت به تغییر از خود مقاومت نشان می‌دهد؛ به این معنی که به آرامش داشتن و سکون و بقا متمایل‌تر است. شاید با دیدن انسان‌های سخت‌کوش و پرتلاشی که روز و شب به فکر تغییرات پی‌‌درپی در زندگی هستند، به صحت این گفته شک کنیم؛ اما این موضوع حتی برای آن‌ها نیز صدق می‌کند؛ تنها تفاوت این انسان‌های تغییرپذیر، اراده قوی آن‌ها است که به‌­طور آگاهانه ،خواسته همیشگی ذهن خود را نادیده گرفته و برای تغییر اقدام می‌کنند. ما با چنین ذهنی به دنیا آمده‌ایم؛ پس نباید بابت میل به ثبات  آن، خود را سرزنش کنیم؛ بلکه می‌بایست همچون افراد آموزش‌پذیر در جهت تغییر عادات خود گام برداریم.

اگر دانش‌آموزی هستید که بعد از تعطیلات طولانی و خوردوخواب و مسافرت‌های تابستان، رفتن به مدرسه نگرانتان کرده، لازم است با دیدی متفاوت به این موضوع نگاه کنید تا آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی در شما ایجاد شود. شما به‌­عنوان دانش‌آموزی که می‌خواهد سال تحصیلی را خوب شروع کند؛ باید زیبایی‌ها و فواید مدرسه، دوستان، روابط اجتماعی بهتر و کتاب‌های ارزشمند را به یاد بیاورید تا اتفاق‌های بزرگی برای خود رقم زده و با رویی گشاده به استقبال مدرسه بروید.

بیشتر بخوانید: تهیه کتاب کمپلکس پنجم و ششم برای دانش آموزان توصیه می‌شود.

نکات مهم برای آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی

 برای آنکه کاری را خوب انجام دهید باید از قبل، آمادگی لازم برای شروع را در خود ایجاد کنید. چه دانش‌آموز هستید چه دانشجو، خود می‌توانید میزان آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی تعیین کنید. جمله سال نیکو از بهارش پیدا است، را به خاطر بیاورید و در اولین روز بهار تحصیلی خود، سعی کنید با بهترین لباس و خندان‌ترین چهره و پرعشق‌ترین قلب حاضر شوید. برای آنکه شروعی زیبا و نتیجه‌بخش داشته باشید، توجه و به‌کارگیری نکات زیر می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

پسربچه در خواب با بغل کردن خرس

تنظیم خواب دانش آموزان

خواب خود را تنظیم کنید

خواب یکی از مسائل مهم دانش‌آموزان در دوران تحصیلی است. برای آنکه در کلاس درس، قدرت یادگیری‌تان ریزش نکند و توانایی فراگرفتن مباحث جدید را داشته باشید، لازم است به مقدار کافی بخوابید. اگر خواب مفید و کافی نداشته باشید، تمرکز خود را از دست می‌دهید. برای رهایی از این مشکلات، تلاش کنید عادت خواب تابستان را کنار گذاشته و خود را برای صبح زود بیدار شدن آماده کنید. برای تنظیم خواب خود می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • از انجام کارهای اضافه خودداری کنید: باید به خود بگویید که دوران تعطیلات تابستان تمام شد؛ پس عاداتی که در آن ایام داشتم رابرای آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی نیز باید کنار بگذارم. به‌­طور معمول در تعطیلات سعی می‌کردید با هر چیزی خود را سرگرم کنید، اما اکنون زمان آن است کارهایی را که به درس و اهدافتان ضربه می‌زند را از برنامه روزانه خود، پاک کنید.
  • زود به رخت خواب بروید: برای آنکه صبح زود بیدار شوید، باید شب زود به رخت­خواب رفته و خوب بخوابید.
  • ساعت خود را کوک کنید: اگر از آن جمله افرادی هستید که با وجود زود خوابیدن احتمال در خواب ماندنتان زیاد است، باید ساعت خود را قبل از خواب کوک کنید.
  • میزان خواب مورد نیاز خود را بدانید: هر انسانی بسته به جنسیت و سن خود به میزان خواب متفاوتی نیاز دارد؛ بنابراین، لازم است از میزان خواب مورد نیاز خود مطلع شده و تلاش کنید به مقدار کافی و متناسب با شرایط خود بخوابید.

برای رفع مشکلات درسی از کتاب‌های کمک درسی استفاده نمایید

یکی از بهترین راه‌های تقویت استعداد و رفع مشکلات درسی دانش‌آموزان، استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی است. با مطالعه کتب کمک‌درسی نیازی به معلم خصوصی با هزینه بالا ندارید؛ برای مثال کتاب فارسی دوازدهم فرمول بیست، آی‌کیوزیست یازدهم گاج، تیزهوشان علوم نهم خیلی سبز، هوش فرازمینی et  هشتم و نهم و کتاب‌های کمک درسی بسیار دیگری وجود دارند که برای رفع مشکلات درسی دانش‌آموزان به فروش می‌رسند.

برنامه‌ریزی آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی

بسیاری از دانش‌آموزان علی‌رغم ساعات زیادی که صرف درس خواندن می‌کنند، از نتایج خود رضایت ندارند و همه شکست‌های خود را ناشی از کم‌هوش بودن، بدشانسی یا بی‌استعداد بودن خود می‌دانند. حقیقت این است که افراد موفق و غیرموفق تفاوت زیادی با هم ندارند؛ بلکه برنامه‌ریزی آن راز مهمی است که تنها دانش‌آموزان و دانشجویان موفق از آن بهره می‌برند. کسی که برنامه اصولی و جامع دارد از اولویت‌های خود باخبر است و برای تمام آن‌ها زمان مورد نیازشان را در نظر می‌گیرد. و آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی را کسب می‌کند. در اولین گام نوشتن یک برنامه‌ صحیح، ابتدا هدف مشخص می‌شود؛ سپس کارهایی که برای رسیدن به این هدف باید انجام شوند و شیوه انجام آن‌ها، شرح داده می‌شود. کسی که برنامه منظم و مشخصی ندارد، به­راحتی به حاشیه کشیده شده و سعی و تلاش خود را بر باد می‌دهد. اگر زندگی همه انسان‌های موفق را بخوانیم؛ متوجه می‌شویم که برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین کارهای روتین آن‌ها بوده است. لازم به ذکر است که برنامه‌ریزی برای تمام مقاطع تحصیلی و در همه مراحل زندگی انسان کاربردی بوده و اهمیت دارد.

دانش آموزان کلاس اولی سر کلاس

آمادگی دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه

نتیجه‌گیری

همه پدر و مادرها آرزوی موفقیت فرزندان خود در تمام مراحل زندگی از جمله در حوزه تحصیلی را دارند و برای رسیدن به این منظور از هیچ کمکی فروگذار نمی‌کنند. نیاز به وجود یک همراه و حامی که بتواند این والدین دلسوز را در جهت پشتیبانی فرزندانشان و آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی یاری کند، به شدت احساس می‌شود. بوک‌سرای دوکاج با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه فروش کتاب‌های مختلف کمک‌درسی و کنکوری توانسته است، بسیاری از دغدغه‌های والدین و مشکلات درسی فرزندان را حل کند.

بوکسرا دوکاج

سوالات متداول 

  • چگونه می‌توان خواب را برای آمادگی بهتر به مدرسه تنظیم کرد؟
    برای تنظیم خواب، از انجام کارهای اضافه خودداری کردن، زود به رخت‌خواب رفتن، ساعت خود را کوک کردن و میزان خواب مورد نیاز را بدانید، اقدامات مؤثری هستند.
  • چرا برنامه‌ریزی مهم است و چگونه می‌توان بهترین برنامه‌ریزی را داشت؟
    برنامه‌ریزی مهم است چرا که به افراد کمک می‌کند اهداف خود را مشخص کنند و برای رسیدن به آن‌ها کارهای لازم را انجام دهند. برنامه‌ریزی شامل تعیین اهداف، تعیین وقت برای انجام و انجام کارها با توجه به اولویت‌هاست.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *