کتاب بزرگسال

بررسی بهترین منابع کمک آموزشی

بهترین منابع کمکم آموزشی

امروزه، کتاب‌های کمک درسی نقش پر‌رنگی را در زندگی دانش‌آموزان ایفا می‌کنند. دانش‌آموزان با کمک ­گرفتن از بهترین منابع کمک آموزشی، خود را برای آزمون کنکور، آزمون‌های تیزهوشان و نمونه دولتی آماده می‌کنند. همچنین از این منابع برای تسلط بیشتر بر ‌روی درس‌ها نیز استفاده می‌شود. بدون‌شک، کتاب‌های درسی برای تمام دانش‌آموزان در اولویت قرار دارد؛ به‌طوری که، آموزش‌و‌پرورش و معلمان بر ‌روی یادگیری کتاب‌های درسی تاکید می‌کنند. این در‌حالی است که، کمک ­گرفتن از کتاب‌های کمک درسی برای پیشرفت امری انکار‌نا‌پذیر است. انتخاب منابع درست و کاربردی، یکی از چالش‌های همیشگی دانش‌آموزان به‌شمار می‌رود.

کتاب و گلدون

منابع آموزشی به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع منابع کمک آموزشی

در حال حاضر، منابع کمک درسی متفاوتی تالیف و به بازار عرضه می‌شوند. با‌وجود‌ اینکه، این تنوع یک مزیت بزرگ به‌شمار می‌رود، اما موجب سردرگمی دانش‌آموزان شده است. برای اینکه بتوانید بهترین منابع کمک آموزشی را تهیه کنید، ابتدا باید با انواع کتاب‌های کمک درسی آشنا شوید.

نکته مهم این است که تعداد چاپ یا قیمت بالا، نشان‌دهنده کاربردی بودن کتاب نیست. بهترین کتاب کمک درسی به کتابی گفته می‌شود که بر ‌اساس نیاز دانش‌آموزان انتخاب شود. در این ‌صورت، امکان برطرف­کردن مشکلات و نقاط ضعف دانش‌آموز وجود خواهد داشت. با برطرف­کردن این مشکلات، زمینه پیشرفت آن‌ها ایجاد می‌شود.

1.    کتاب های تشریحی

یکی از انواع بهترین منابع کمک آموزشی، کتاب‌های تشریحی هستند. در این کتاب‌ها تمام سوالات و تست‌ها به‌صورت تشریحی پاسخ داده می‌شوند. با این کار، دانش‌آموز با تمام نکات و روش‌های مناسب حل تمرین آشنا می‌شود. از‌ آن‌جایی که، تنوع سوالات در این منابع کک درسی بسیار بالا است، دانش‌آموزان آمادگی بیشتری کسب خواهند کرد.

معدل نهایی، یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای قبولی در کنکور است؛ بنابراین، این نوع منبع آموزشی برای افرادی مناسب است که قصد دارند برای امتحانات سراسری و کنکور آماده شوند. منابع تشریحی می‌توانند پکیجی کامل از سوال، پاسخ تشریحی، نکته و تست محسوب شوند.

2.    کتاب های تستی

یکی از بهترین منابع کمک آموزشی، کتاب­های تستی هستند. دانش‌آموزان پایه دوازدهم که برای کنکور آماده می‌شوند، می‌توانند از این کتاب‌ها کمک بگیرند. از ‌آن‌جایی که، کنکور به‌صورت تستی برگزار می‌شود، بهترین منبع نیز کتاب‌های تستی هستند.

دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور، با استفاده از این منابع با انواع سوالات تستی، تیپ‌بندی آن‌ها و مدت زمان مناسب برای پاسخ‌گویی آشنا می‌شوند.

در حال حاضر، آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی نیز به‌صورت تستی برگزار می‌شود؛ از‌این‌رو، داوطلبان باید با اصول تست‌زنی و تست‌های ۴ گزینه‌ای آشنا باشند. با‌توجه به این موارد، می‌توان کتب‌های تستی را یکی از بهترین منابع کمک درسی معرفی کرد.

3.    کتاب های آموزشی

یکی از چالش‌های دانش‌آموزان، فهم دروس کتاب‌های درسی است؛ چرا‌که نحوه آموزش دروس، برای برخی از دانش‌آموزان سخت است. از‌این‌رو، یکی از بهترین منابع کمک آموزشی، کتابی است که زبان قابل‌فهمی داشته باشد. مولفان با‌توجه به این موضوع، نوعی کتاب آموزشی را طراحی کردند.

مفاهیم کتاب‌های درسی در کتب آموزشی، به‌صورت ساده و با بیانی شیوا ارائه شده است. تهیه این کتاب‌ها می‌تواند موجب فهم راحت‌تر دانش‌آموزان و پیشرفت آن‌ها شود. نکته قابل‌توجه این است که این منابع در سطوح مختلف تالیف شده‌اند. شما می‌توانید کتاب‌هایی هم­تراز با سطح کتاب درسی یا بالا‌تر از آن را تهیه کنید.

4.    کتاب های موضوعی

یکی‌دیگر از انواع کتاب‌های آموزشی، کتاب‌های موضوعی نام دارند که به بهترین منابع کمک آموزشی تبدیل شده‌اند. در‌ حقیقت این منابع کتب آموزشی هستند که با رویکردی موضوعی تالیف شده‌اند. این منابع به‌گونه‌ای هستند که مباحث را به‌صورت جداگانه مورد‌بررسی قرار می‌دهند. تمامی مباحث در کتاب‌های مجزا تالیف و منتشر می‌شوند.

به‌عنوان مثال، مواردی مانند آرایه‌ها، لغت و واژگان فارسی را می‌توانید به‌صورت جداگانه مطالعه کنید. همچنین، می‌توانید همزمان به حل تست و یادگیری نیز بپردازید. از دیگر کتاب‌های موضوعی می‌توان به واژگان انگلیسی، ترجمه و تعریب عربی، فرمول‌های شیمیایی، زیست‌شناسی و آیات و روایات دین‌و‌زندگی اشاره کرد.

5.    دی‌وی‌دی های کمک درسی

تهیه دی‌وی‌دی‌های کمک درسی، می‌تواند پکیج کاملی را همراه با بهترین منابع کمک آموزشی تشکیل دهد. این دی‌وی‌دی‌ها، منابع درسی هستند که به‌صورت صوتی و تصویری تهیه شدند. در این دی‌وی‌دی‌ها، معلمان، مدرسان و مشاوران مباحث مختلفی را برای شما توضیح می‌دهند. این مباحث، بر‌ اساس برنامه‌ریزی و به‌صورت از پیش تعیین‌شده هستند.

با تهیه و تماشای این دی‌وی‌دی‌ها، می‌توانید پیشرفت خوبی را تجربه کنید؛ چرا‌که، با تماشای آن‌ها در فضای کلاس قرار گرفته و مدرس تمام نکات را به‌صورت دقیق برای شما توضیح می‌دهد. مدرس، مباحث را توضیح می‌دهد و سپس مثال‌های متنوع و سوالات متداول دانش‌آموزان را پاسخ می‌دهد.

فردی در حال انتخاب بین کتاب ها

بهترین متابع کمک آموزشی را چگونه انتخاب کنیم؟

راه های انتخاب بهترین منابع کمک درسی

از ‌آن‌جایی که، امروزه تنوع بسیار بالایی در کتب کمک درسی دیده می‌شود، نمی‌توان بهترین منابع کمک آموزشی را به‌صورت دقیق مشخص کرد. انتخاب یک منبع کمک درسی مناسب و کاربردی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید با‌توجه به این موارد، بهترین منبع کمک درسی را انتخاب کنید.

تفاوتی ندارد که شما داوطلب کنکور هستید یا در پایه‌های دیگر تحصیل می‌کنید؛ در هر‌صورت انتخاب یک کتاب کمک درسی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین، توصیه می‌شود تا نکات مهم را در هنگام خرید این منابع رعایت کنید.

ابتدا از سطح درسی خود شناخت کافی به دست آورید

در برخی از مواقع شما کتبی را برای یکی از درس‌هایی که در آن ضعف دارید، تهیه می‌کنید. انتخاب شما، بر ‌اساس برند و محبوبیت آن‌ها به‌عنوان بهترین منابع کمک آموزشی انجام می‌شود؛ اما با مطالعه آن، چیزی از مباحث درسی متوجه نمی‌شوید. در موارد دیگر، متوجه می‌شوید که مباحث توضیح داده شده در کتاب کمک درسی برای شما بسیار ساده هستند. این امر نشان می‌دهد که انتخاب شما برای خرید یک کتاب کمک درسی مناسب نیست.

در‌صورتی که، کتاب کمک درسی با سطح دانش‌آموزان یکسان نباشد، زمینه پیشرفت آن‌ها فراهم نمی‌شود؛ بنابراین، اولین و مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب یک کتاب کمک درسی مناسب، تعیین سطح است. با مشخص­کردن سطح دانش‌آموز، گزینه‌های پیش‌روی شما محدود‌تر می‌شود؛ در ‌نتیجه، انتخاب نیز آسان‌تر خواهد شد.

رویکرد کتاب های کمک آموزشی را بسنجید

پس از اینکه درباره انواع کتاب‌های کمک درسی اطلاعات کسب کردید؛ باید درباره رویکرد آن‌ها آگاه شوید. بهترین منابع کمک آموزشی، کتاب‌هایی هستند که بهترین رویکرد را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند.

برای این کار، باید سوالاتی را از خود بپرسید. آیا نیازمند یادگیری هستم؟ یا باید مهارت تست‌زنی خود را افزایش دهم؟ با پرسیدن سوالات این‌چنینی، می‌توانید هدف خود را از خرید کتاب مشخص کنید. به‌عنوان مثال، شخصی که در درس ریاضی ضعف دارد، بهتر است از کتاب‌هایی با رویکرد آموزشی کمک بگیرد.

به توصیه افراد با سابقه در حوزه آموزش گوش کنید

برای تهیه بهترین منابع کمک آموزشی، باید از افراد مجرب و با‌سابقه کمک بگیرید. مشاوران، معلمان، مدرسان و رتبه‌های برتر کنکور افرادی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. با‌توجه به اینکه، همه این افراد شناخت و تجربه مناسبی در این زمینه دارند؛ می‌توانند راهنمای خوبی به‌شمار روند.

البته، نکته مهمی که وجود دارد؛ شناخت این افراد نسبت به شما است. در‌صورتی که، این افراد شناخت خوبی از سطح درسی شما نداشته باشند، توصیه‌های آن‌ها موثر نخواهد بود؛ چرا‌که ممکن است یک رتبه برتر، با استفاده از کتب تستی نتیجه دلخواه را کسب کرده باشد. این در‌حالی است که، شما نمی‌توانید با کتاب‌های تستی نتیجه خوبی را کسب کنید.

از انتخاب چندین منبع متفاوت بپرهیزید

بدون‌شک، با انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی می‌توانید تاثیر آن‌ها را ببینید؛ اما یک نکته مهم وجود دارد. این نکته، آن است که باید از انتخاب همزمان چند منبع درسی خودداری کنید. کتاب‌های متفاوت تنها شما را سردرگم خواهند کرد.

بسیاری از دانش‌آموزان با‌توجه به توصیه افراد مختلف، کتاب‌های کمک درسی متنوعی را تهیه می‌کنند. این امر می‌تواند موجب سردرگمی آن‌ها شود؛ چرا‌که، هیچ‌گاه فرصت مطالعه تمام آن‌ها را نخواهند داشت. از‌این‌رو، توصیه می‌شود ابتدا سطح خود را تعیین کرده و سپس کتاب‌های مناسب خود را پیدا کنید. با این کار می‌توانید نتیجه مطلوب‌تری را کسب کنید.

کتابخانه

انتشارات محتلف چه عملکردی دارند؟

عملکرد نشر های مختلفی را ارزیابی کنید

آخرین گام برای خرید بهترین منابع کمک آموزشی، عملکرد نشر‌های مختلف است. در حال حاضر، نشر‌های گوناگونی در زمینه انتشار کتاب‌های آموزشی، تستی و تشریحی فعالیت می‌کنند؛ اما عملکرد برخی از آن‌ها قابل‌توجه است. هر ‌کدام از این نشر‌ها، در زمینه انتشار برخی از منابع بهتر عمل کرده‌اند.

به‌عنوان مثال، نشر الگو عملکرد فوق‌العاده‌ای را در زمینه منابع موضوعی دارد. علاوه‌برآن، انتشارات گاج در زمینه انتشار کتاب‌های جامع پیشرو است. یکی‌دیگر از نشر‌های محبوب و معروف، انتشارات مبتکران است. مبتکران، با نشر کتاب‌هایی با رویکرد آموزشی، تست‌های چالش‌بر‌انگیز با سطح‌هایی فراتر از کتاب شناخته شده است. این در‌حالی است که، خیلی سبز به‌صورت همگام و موازی با کنکور‌های سراسری پیش می‌رود.

گاج بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های کمک درسی

گاج را می‌توان به‌عنوان بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های کمک درسی در ایران معرفی کرد. این مجموعه، برای تمامی پایه‌ها کتاب تالیف و تولید کرده؛ به‌طوری که، برای برخی از پایه‌ها چندین کتاب تالیف کرده است. گاج با رعایت مولفه‌های مهم در نشر کتب کمک درسی، بخش بزرگی از بهترین منابع کمک آموزشی را از آن خود کرده است. دلیل این امر، تولید کتاب‌های با‌کیفیت و کاربردی است.

این ناشر به‌عنوان بزرگ‌ترین ناشر کتاب‌های کمک درسی، دارای ایراداتی هم هست. یکی از ایرادات کتاب‌های گاج، قیمت بالای آن‌ها است. این ناشر در مقایسه با سایر انتشارات، قیمت بالا‌تری ارائه می‌دهد. یکی‌دیگر از معایب کتاب‌های گاج، عناوین متفاوت و متعدد آن‌ها است. به‌عنوان مثال، میکرو طلایی، میکرو طبقه‌بندی، موضوعی، سیر تا پیاز و هت‌تریک تنها تعدادی از عنوان‌های گاج برای درس عربی هستند.

به‌روز‌ترین ناشر، خیلی سبز

خیلی سبز یکی‌دیگر از انتشاراتی است که بهترین منابع کمک آموزشی را ارائه می‌دهد؛ به‌طوری که، می‌توان آن را یک رقیب سرسخت برای گاج معرفی کرد. خیلی سبز در سال‌های گذشته بسیار پیشرفت کرده و برخی از کتاب‌های این ناشر به انتخاب اول دانش‌آموزان تبدیل شده است؛ به‌عنوان مثال، در درس زیست که یکی از درس‌های تخصصی رشته تجربی است؛ تعداد قابل‌توجهی از دانش‌آموزان از کتاب زیست پایه‌به‌پایه خیلی سبز استفاده می‌کنند‌

این ناشر، تمرکز خود را بر ‌روی آپدیت کتاب‌های کمک‌درسی قرار داده که بیشترین تطابق را با کتب درسی دارند. تنها مشکل این ناشر، ضخامت کم برخی از کتاب‌های تولیدی آن است. به‌طور کلی، خیلی سبز می‌تواند بهترین گزینه برای دانش‌آموزان و دواوطلبان کنکور محسوب شود.

انتشارات مهر‌و‌ماه

اگر به‌دنبال بهترین منابع کمک آموزشی هستید؛ مهر‌و‌ماه می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این انتشارات، از‌ طریق انتشار کتاب‌های لقمه و جمع‌بندی مشهور شد. در سال‌های اخیر این انتشارات، سرمایه‌گذاری بزرگی بر ‌روی رشته انسانی انجام داد؛ بنابراین، توانست کتاب‌های بسیار با‌کیفیت و کارآمد را برای دانش‌آموزان این رشته تالیف کند.

از ویژگی‌های آن می‌توان به قیمت مقرون‌به‌صرفه، کیفیت بالا و محتوای مناسب اشاره کرد. البته، نکته‌ای که وجود دارد، تاخیر در آپدیت محتوای کتاب‌ها است.

نشر الگو، یک انتشارات منفعل

کتاب‌های قرابت، آرایه، دستور، لغت و تاریخ ادبیات فارسی، بهترین منابع کمک آموزشی نشر الگو هستند؛ به‌طوری که، بسیاری از دانش‌آموزان این ناشر را به‌واسطه این کتاب‌ها می‌شناسند. کتاب‌های موج آزمون این ناشر، از جایگاه خاصی در میان دانش‌آموزان برخوردار هستند. همچنین، نشر الگو سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را برای این کتاب‌ها انجام داده است.

موج آزمون به‌طور منظم و برای دوران جمع‌بندی منتشر می‌شود. این کتب از لحاظ آپدیت محتوایی بسیار به‌روز و مناسب هستند. با‌توجه به عملکرد این ناشر در ‌مورد سایر کتاب‌ها، آن را به‌عنوان یک ناشر منفعل می‌شناسند.

کتاب خانه کتاب فروشی

منابع کمک آموزشی کدام است؟

معرفی منابع کمک آموزشی

هنگامی که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور برای تهیه کتاب‌های کمک درسی اقدام می‌کنند، با حجم زیادی از این کتاب‌های مواجه می‌شوند. کتاب‌هایی که توسط ناشران مختلف تالیف و تولید شده‌اند. از‌این‌رو، انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی برای آن‌ها به یک معضل تبدیل می‌شود. هنگامی که، درباره انواع ناشران و کتاب‌های درسی اطلاعات داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی کتاب مورد‌نظر خود را خریداری کنید.

فارسی نهم طالب تبار

یکی از کتاب‌های محبوب در میان دانش‌آموزان پایه نهم، فارسی نهم طالب تبار است؛ به‌طوری که، به‌عنوان یکی از بهترین منابع کمک آموزشی شناخته می‌شود. در تالیف این کتاب، از تست‌های بسیار زیادی کمک گرفته شده است. این امر موجب می‌شود تا دانش‌آموزان آمادگی لازم برای آزمون‌های ورودی به مدارس سمپاد را کسب کنند. جدول‌ها و نمودار‌های کاربردی، باعث می‌شود تا مطالب به‌خوبی در ذهن دانش‌آموزان ثبت شود؛ بنابراین، حفظ مطالب برای آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد.

کتاب هوش کمپلکس پنجم و ششم

کتاب هوش کمپلکس پنجم و ششم مناسب دانش‌آموزان پایه ششم و برای ورود به مدارس تیزهوشان است. این کتاب توسط انتشارات مهر‌و‌ماه و در یک جلد منتشر شده است. روند تالیف و طراحی هوش کمپلکس، به‌صورت اختصاصی و منحصر‌به‌فرد انجام شده است.

انواع هوش در این کتاب مورد‌بررسی قرار گرفته‌اند. طراحی این کتاب به‌قدری جذاب و تخصصی است که موجب شده تا از آن در دوره‌های فرا‌درسی نیز استفاده شود. در حال حاضر علاوه‌بر دانش‌آموزان، اساتید نیز از این کتاب بهره می‌گیرند.

ماجرا‌های منو درسام

مجموعه کتاب‌های ماجرا‌های منو درسام، جزء بهترین منابع کمک آموزشی به‌شمار می‌روند. این مجموعه دارای درسنامه‌های کامل با بیانی قابل‌فهم هستند؛ به‌طوری که، به‌عنوان کتاب‌های خود‌آموز نیز شناخته می‌شوند. ماجرا‌های منو درسام، شامل سوالات و پاسخ‌نامه‌های تشریحی متنوعی می‌شود. ماجرا منو درسام جامع ششم یکی از بهترین گزینه‌ها برای یادگیری دروس است.

تفاوتی ندارد که شما در چه پایه‌ای قرار دارید؛ می‌توانید ماجرا‌های منو درسام را متناسب با پایه تحصیلی خود، تهیه کنید.

تیزهوشان علوم ششم خیلی سبز

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب و کتاب تیزهوشان جامع ششم خیلی سبز، درسنامه کامل آن است. این امر موجب شده تا در لیست بهترین منابع کمک آموزشی قرار بگیرد. طراحی سوالات زیاد و جامع، می‌تواند سرعت دانش‌آموزان را در حل انواع سوال‌ها افزایش دهد. نکته قابل‌توجه این است که سطح این کتاب مناسب آمادگی برای آزمون‌های سمپاد است.

میکروفیزیک یازدهم تجربی گاج

در این کتاب، تمام مباحث درسی به‌صورت کامل و بیانی ساده توضیح داده شده‌اند. همچنین، با حل سوالات و مثال‌های متنوع تلاش شده تا دانش‌آموزان بر ‌روی مباحث مسلط شوند. تمام تست‌های کتاب میکرو فیزیک یازدهم تجربی گاج به‌صورت تشریحی مورد‌بررسی قرار گرفته‌اند. این امر می‌تواند موجب آشنایی دانش‌آموزان با انواع روش‌های حل سوالات شود.

کتابخانه

انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی

نتیجه گیری

انتخاب بهترین منابع کمک آموزشی، نیازمند رعایت برخی نکات است. از ‌آن‌جایی که، امروزه تنوع بسیار بالایی در انواع کتاب‌های کمک درسی دیده می‌شود؛ انتخاب یک کتاب، متناسب با نیاز دانش‌آموزان به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها، سطح علمی دانش‌آموزان است. هنگامی که قصد دارید یک کتاب کمک درسی تهیه کنید، باید به سطح دانش‌آموز توجه داشته باشید. همچنین، باید سطح کتاب درسی، ناشر و عملکرد کتاب برای سایر دانش‌آموزان را در ‌نظر بگیرید. با رعایت این نکات می‌توانید شاهد پیشرفت دانش‌آموزان باشید.

بوک سرای دوکاج

سوالات متدوال

انواع منابع کمک درسی کدامند؟

به‌طور کلی، بهترین منابع کمک آموزشی شامل رویکرد آموزشی، موضوعی، تشریحی، تستی و دی‌وی‌دی‌ها می‌شوند.

نکات مهم برای انتخاب یک کتاب کمک درسی مناسب چیست؟

از این نکات می‌توان به سطح دانش‌آموزان، سطح کتب کمک درسی و کمک گرفتن از افراد با‌سابقه اشاره کرد. علاوه‌بر آن‌ها، باید رویکرد کتاب‌ها و ناشران را مورد‌بررسی قرار دهید.

بهترین کتاب‌ها و منابع کمک درسی را نام ببرید؟

از این کتاب‌ها می‌توان به فارسی نهم طالب تبار، کمپلکس پنجم و ششم، میکرو فیزیک یازدهم تجربی گاج و تیزهوشان علوم ششم خیلی سبز اشاره کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *