کتاب بزرگسال

کنکوری ها! از اهمیت تابستان در کنکور غافل نشوید.

اهمیت تابستان در کنکور

فصل تابستان برای بسیاری از دانش‌آموزان، یاد‌آور تعطیلات دلچسب بعد از امتحانات است؛ اما این امر درباره داوطلبان کنکور متفاوت است. این فصل یکی از مهم‌ترین بازه‌های زمانی برای داوطلبان کنکور محسوب می‌شود و اهمیت تابستان در کنکور بسیار پر‌رنگ است. به‌طوری­که باید یک مسیر خاص و منحصر‌به‌فرد را برای ماه‌های این فصل در ‌نظر گرفت. داوطلبانی که قصد دارند شروع پر ‌قدرتی برای کنکور داشته باشند؛ در نتیجه نباید تابستان را از دست بدهند. هیچ‌کدام از روز‌ها نباید بیهوده و بی‌هدف پشت‌سر گذاشته شوند. در‌حالت‌کلی، سال کنکور شامل ۱۲ ماه است. اگر ۳ ماه اول آن را از دست بدهید، به‌عبارتی ۲۵ درصد از کل زمان خود را بدون هیچ استفاده مفیدی از دست داده‌اید. در رقابت‌های بزرگی مانند کنکور، تک‌تک ثانیه‌ها نیز ارزشمند هستند؛ بنابراین باید از آن‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

چندتا کتاب در کنار تعدادی مداد

اهمیت تابستان برای کنکوری ها

شروع درس خواندن برای کنکور از تابستان

اگر شما هم جزء داوطلبان کنکور هستید، بعد از چند روز استراحت پس از امتحانات، تابستان متفاوت شما شروع خواهد شد. شما باید در این مدت زمان، گام‌به‌گام برای آمادگی کنکور تلاش کنید. این فصل، جنس متفاوتی برای داوطلبان کنکور دارد. به‌طوری­که اهمیت تابستان در کنکور، زمان اعلام نتایج مشخص می‌شود.

بیشتر بخوانید: بسته مطالعاتی کنکوریوم تجربی با قیمت مناسب از بوک سرای دوکاج

فصل تابستان بهترین زمان برای شناخت توانایی‌های دانش‌آموزان و بررسی‌های اولیه است. در این زمان باید توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را در این مطالعه بررسی کنید. همچنین باید سطح درسی خود را تعیین کرده و متناسب با آن مطالعه کنید. برای این کار باید از بهترین منابع کنکوری و بهترین مشاوره‌ها کمک بگیرید. با رعایت این موارد، می‌توانید از ماه مهر، بدون آزمون و خطا و با نقاط ضعف کمتر به تلاش خود ادامه دهید؛ زیرا در ماه‌های تابستان از نقاط ‌ضعف و اشتباهات خود مطلع شده‌اید. بنابراین، با برطرف کردن آن‌ها، مطالعات خود را در مسیر درست قرار می‌دهید.

نوشته انگلیسی heloo summer روی یک برگه در دست یک فرد

تابستان وقت مناسبی برای پشت کنکوری ها

تابستان پشت کنکوری ها و اهمیت تابستان در کنکور

بسیاری از دانش‌آموزان، یک سال برای کنکور صبر می‌کنند. این امر به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد. یکی از این دلایل این است که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از نتایج نا‌مطلوب کنکور اطلاع دارند. در ‌این‌صورت، دانش‌آموزان باید فرصت را غنیمت شمرده و مطالعه مباحث درسی را آغاز کنند. اهمیت تابستان در کنکور، برای پشت ‌کنکوری‌ها نیز دیده می‌شود.

اگر برای شروع انگیزه ندارید، روش‌های مختلفی برای ایجاد انگیزه وجود دارد. یکی از موثر‌ترین روش‌ها برای ایجاد انگیزه، انتخاب یک رقیب است. برای این کار توصیه می‌شود با یکی از دوستان کنکوری خود، درس بخوانید. این امر موجب ایجاد فضای رقابتی و در نتیجه پیشرفت کنکوری‌ها می‌شود.

فردی در حال مطالعه

برنامه مطالعاتی برای تابستان

نحوه مطالعه در تابستان کنکور

برای مطالعه مفید در تابستان باید یک برنامه‌ریزی اصولی داشته باشید؛ در ‌این‌صورت، میزان اهمیت تابستان در کنکور را درک خواهید کرد. همچنین باید از منابع کمک درسی کاربردی و مناسب استفاده کنید. نحوه مطالعه داوطلبان کنکور در تابستان به ۲ دسته تقسیم می‌شود؛ زیرا برخی از دانش‌آموزان در مباحث درسی ضعیف هستند. این در حالی است که دانش‌آموزان دیگر، بر مفاهیم پایه تسلط دارند. از‌این‌رو روند مطالعه آن‌ها متفاوت می‌شود.

در‌حالت کلی، تفاوتی ندارد که بخواهید نقاط‌ضعف خود را برطرف کنید یا درس‌های سال بعد را پیش‌خوانی کنید. در ‌هر صورت، باید از منابع کمک آموزشی مناسب استفاده کنید. برای آغاز مطالعه دروس، از کمال‌گرایی دوری کنید. افراد کمال‌گرا معتقد هستند که با گذشت چند ساعت از روز یا چند روز از تابستان، نمی‌توانند نتیجه خوبی دریافت کنند. اهمیت تابستان در کنکور، برای افراد کمال‌گرا نیز دیده می‌شود. نکته مهم‌ دیگر این است که برای شروع از گام‌های کوچک آغاز کنید. فردی که بیشترین زمان مطالعه او ۶ ساعت در شب امتحان است، نباید با روزی ۱۲ ساعت مطالعه آغاز کند. در ‌این‌صورت، موفق نخواهد شد.

فردی در حال یادداشت کردن

درس هایی که بهتر است در تابستان مطالعه کنیم

در تابستان کدوم درس ها را باید بخونیم؟

در‌حالت‌کلی، تابستان برای جمع‌بندی و دوره دروس مفید است، اما بهترین زمان برای تسلط بر مفاهیم پایه نیز محسوب می‌شود. اگر پایه به‌نسبت خوبی در دروس دارید، بهتر است برخی از دروس سال بعد را پیش‌خوانی کنید. با رعایت این نکات می‌توانید اهمیت تابستان در کنکور را مشاهده کنید.

توصیه می‌شود پیش از برنامه‌ریزی، اهداف خود را مشخص کنید. با تعیین­کردن اهداف، می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای مطالعه خود داشته باشید. نکته مهم این است که زمان زیادی از تابستان تا کنکور وجود دارد؛ بنابراین، برای مطالعه دروس حفظی وقت کمتری اختصاص دهید و بیشترین زمان را برای مباحث مفهومی و مهارتی قرار دهید.

دو فرد در حال مطالعه

ساعات مطالعه تابستان

در تابستان چند ساعت درس بخونیم؟

نمی‌توان زمان مشخصی را برای مطالعه دروس مشخص کرد؛ زیرا هر فرد، قابلیت‌ها و توانایی‌های متفاوتی دارد که باید با‌توجه به آن‌ها مطالعه کند. همچنین تقسیم‌بندی و اختصاص­دادن مدت‌زمان مطالعه به هر درس، با‌توجه به اولویت درس‌ها انجام می‌شود.

در‌حالت‌کلی، توصیه می‌شود که ۲۰ درصد از کل زمان مطالعه تابستان را برای دروس حفظی و ۸۰ درصد را برای دروس مفهومی قرار دهید. پس از آزمون کنکور، اهمیت تابستان در کنکور و مطالعه خود را در نتایج مشاهده خواهید کرد. برای داشتن یک برنامه‌ریزی متناسب با توانایی‌های خود، امکان کمک­ گرفتن از یک مشاور مجرب نیز وجود دارد. یک مشاور متخصص با بررسی موارد مختلف، برنامه‌ای را به شما اختصاص می‌دهد که بهترین نتیجه را داشته باشد.

برگه تست کنکور با یک ساعت

رتبه های برتر کنکور در تابستان چه کردند؟

تابستان رتبه های برتر کنکور

بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور، با مطالعه در تابستان توانستند به نتایج فوق‌العاده‌ای دست یابند. برخی از آن‌ها، تابستان سال کنکور را مشغول انجام فعالیت‌های مختلف بودند؛ اما از اهمیت تابستان در کنکور غافل نشدند. اغلب رتبه‌های برتر کنکور معتقد هستند که مطالعه مباحث در تابستان موجب شد تا نتیجه بهتری دریافت کنند.

مطالعه در تابستان موجب یادگیری، تکمیل و عمیق‌سازی مطالب می‌شود. همچنین افرادی که مطالعه خود را از تابستان آغاز کرده‌اند؛ از انگیزه، اعتماد‌به‌نفس و جدیت بیشتری برخوردار هستند.

تخته سیاه در کنار ساعت

اهمیت مطالعه در تابستان

نتیجه گیری

تابستان بهترین زمان برای داوطلبان کنکور محسوب می‌شود؛ چرا‌که بهترین زمان برای تقویت مفاهیم پایه و پیش‌خوانی دروس سال بعد به شمار می‌رود. اهمیت تابستان در کنکور، امری غیر‌قابل‌انکار است. به‌طوری­که امکان ارزیابی توانایی‌ها و قابلیت‌های دانش‌آموزان وجود دارد. با ارزیابی این موارد، امکان داشتن یک برنامه‌ریزی اصولی و مناسب وجود خواهد داشت. همچنین داوطلبانی که از تابستان مطالعه خود را آغاز می‌کنند؛ برای نحوه مطالعه کنکوری، آماده‌تر و با‌تجربه‌تر هستند.

منبع: konkoorclub

بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

  • دلیل اهمیت تابستان در کنکور برای داوطلبان چیست؟

تابستان بهترین زمان برای یادگیری مطالب پایه و تقویت مباحث درسی است.

  • مطالعه در تابستان به چه صورت است؟

توصیه می‌شود ‌در تابستان، ۲۰ درصد از مباحث حفظی و ۸۰ درصد از مباحث مفهومی را مطالعه کنید.

  • میزان مطالعه روزانه در تابستان چگونه است؟

ساعات مطالعه روزانه، به توانایی‌ها و قابلیت‌های داوطلبان بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان میزان دقیقی را مشخص کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *