کتاب بزرگسال

مراحل تحلیل آزمون های آزمایشی

بخش های زیادی برای مطالعه وجود دارد، آخرین و مهمترین بخش مطالعه تجزیه و تحلیل آزمون ‌های آزمایشی است. سؤالات زیادی مانند “معنای تجزیه و تحلیل آزمون چیست؟ چگونه کار می کند؟ برای چه چیزی می توان از آزمون آزمایشی استفاده کرد؟ وجود دارد. برای اینکه به خوبی و کاملا درست برنامه ریزی داشته باشید، باید به جواب تمامی این سوال ها آگاه باشید. برای اینکه مفاهیم کلیه درسا را به خوبی متوجه شوید نیاز به تحلیل آزمون های آزمایشی دارید، با این روش می ‌توانید متوجه شوید که وضعیت درسی شما چگونه است. بنابراین، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به شما عزیزان توضیح دهیم که نحوه درست و اصولی این تحلیل آزمون چگونه است و برای آن باید چه نکاتی رعایت شود.

کتاب هایی به شکل علامت سوال

دلایل شرکت در آزمون آزمایشی

چرا باید آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

آزمون دادن به تنهایی و بدون تحلیل و رفع اشکال بی فایده است. این کار نه تنها به شما کمک نمی‌کند، بلکه وقت شما را هم تلف می‌کند. تحلیل آزمون‌های آزمایشی باعث می‌شود عملکردتان را در یک بازه زمانی مشخص، با مباحث از پیش تعیین شده بسنجید و نقاط ضعف و قوت خودتان را بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا شرایطتان را از چیزی که است، بهبود بخشید. به عنوان مثال، اگر شرایط آزمونتان خوب است، به سمت عالی و اگر وضعیت آزمونتان ضعیف است، به سمت بهبود بروید. آزمون دادن با تحلیل مناسب می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: خرید کتاب دور دنیا ریاضی گاج از بوک سرای دوکاج

 

در آزمون‌های آزمایشی با سه دسته سوال مواجه می‌شوید که تحلیل هرکدام از این دسته‌ها به شما کمک زیادی می‌کند. با بررسی سوالات غلط، درست و نزده، می‌توانید مشکلاتتان را در آزمون آزمایشی بررسی کنید. تحلیل آزمون های آزمایشی به شما کمک می‌کند تا مشکلاتتان را حل کرده و برنامه ‌ریزی مناسبی برای آزمون‌های بعدی داشته باشید. با تحلیل آزمون می‌توانید ریشه‌یابی کنید و دلایلی که ممکن است باعث اشتباه جواب دادن به سوالات آزمون شده را بررسی کنید. زمانی که شروع به تحلیل آزمون می‌کنید، می‌توانید راه‌حل‌هایی برای بهبود وضعیتتان در آزمون‌ها پیدا کنید.

فردی در حال انجام آزمون

ضرورت تحلیل آزمون

آیا تحلیل آزمون واجب است؟

تحلیل آزمون مانند یک قطب نما عمل می‌کند. به عبارت دیگر، همانطور که قطب نما جهت درست را نشان می‌دهد، با تحلیل آزمون می‌توانید متوجه شوید که آیا در مسیر مطالعه‌ تان درست حرکت می‌کنید یا خیر. اگر قصد تحلیل آزمون را ندارید، لطفا هیچ آزمونی شرکت نکنید. بسیاری از داوطلبان توانسته‌اند با کمک تحلیل آزمون های آزمایشی، اشکالات خود را شناسایی کنند و آنها را برطرف کنند. حتی اگر از نتیجه آزمون راضی نباشید و آن را خراب کرده‌اید. شما با روش تحلیل آزمون می توانید به راحتی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید.

تحلیل آزمون های آزمایشی چه فوایدی دارد؟

اگر تا به حال در زمان برگزاری آزمون های آزمایشی سنجش و یا سایر موسسات و مراکز آموزشی شرکت کرده اید، حتما متوجه شده اید که تحلیل یک آزمون آزمایشی اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا تحلیل آزمون آزمایشی دارای مزایای بسیار زیادی است که درادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

  • یکی از اهداف اصلی تجزیه و تحلیل آزمون، شناسایی نقاط ضعف دانش آموزان است. با تحلیل آزمون های آزمایشی، نقاط ضعف و مشکلات خود را شناسایی می کنید و با دانستن این حقایق می توانید آنها را برطرف کنید
  • تجزیه و تحلیل آزمون فقط شناسایی نقاط ضعف نیست. شما می توانید با تجزیه و تحلیل آزمون ‌های آزمایشی نقاط قوت خود را شناسایی کنید و سعی کنید آنها را بهبود بخشید. در واقع این مزایا رمز موفقیت شما در پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری است
  • با تجزیه و تحلیل یک آزمون، دانش آموزان متوجه می شوند که کدام درس ها به تلاش بیشتری نیاز دارند و کدام دروس می توانند با تلاش کمتر درصد بهتری کسب کنند
  • دانش آموزان با حل سوالات مختلفی که در آزمون آزمایشی پرسیده شده می توانند با انواع روش ‌های حل سوالات آشنا شوند تا از آن سوالات آگاهی کافی داشته باشند و در روز کنکور به آنها پاسخ دهند
  • آشنا شدن با نکات و تله های تستی
  • دلایلی که منجر به بی‌دقتی یا از دست دادن زمان می‌شود را پیدا کنید، مانند ضعف در مدیریت احساسات یا زمان، عجله کردن در پاسخ دادن به سوالات و …
فردی در حال پر کردن پاسخنامه

گام به گام تحلیل آزمون

مراحل تحلیل آزمون

دانش‌آموزانی که در آزمون‌های جامع سنجش کنکور یا هر نوع آزمون آزمایشی شرکت می‌کنند، باید با نحوه تحلیل آزمون آشنا باشند و با در نظر گرفتن روش تحلیل کردن در هر نوع آزمون، گامی موثر در پیشرفت خودشان داشته باشند. برای اینکه بتوانید تحلیل آزمون های آزمایشی را به درستی انجام دهید بهتر است مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

گام اول دریافت کارنامه اولیه

وقتی کارنامه اولیه را بررسی می کنید اطلاعات کلی مانند درصد هر درس، تعداد سوالات نادرست و بی پاسخ، تراز و نمره را خواهید یافت. بسیاری از داوطلبان در این مرحله توقف می کنند و فکر می کنند که تحلیل آزمون به پایان رسیده است. اما این تنها شروع است و تقریباً یک مرحله کوچک تحلیل آزمون های آزمایشی است. اگر از درصد یا نمره خود راضی نیستید، باید دلیل آن را پیدا کنید و در مراحل بعدی آن را برطرف کنید.

گام دوم بررسی درس به درس

در دفتر تحلیل آزمون برای هر درس، یک جدول با چند ستون اصلی باید تهیه شود. در ستون اول، شماره هر سوال یادداشت شود و در ستون بعدی، مشخص شود که آیا سوال مورد نظر غلط زده شده یا پاسخی برای آن داده نشده است. در ستون بعدی، علت غلط زدن یا پاسخ ندادن باید مشخص شود (مانند بی‌دقتی، ضعف علمی، فراموشی و …). در آخرین و مهم‌ترین ستون، آدرس و شماره صفحه هر سوال غلط یا نزده باید یادداشت شود. به عنوان مثال، درس ریاضیات سوال 60 به دلیل ضعف در درک مبحث تابع و وارون تابع. در این بخش بررسی سوالات غط یا نزده کفایت می کند.

چک لیست

گام های نحلیل آزمون

گام سوم مشخص کردن اشکالات

برای افزایش اعتبار تحلیل آزمون های آزمایشی، علاوه بر کشیدن جدول، بهتر است در یک صفحه جداگانه مباحثی که در آزمون به سوالات آنها پاسخ نداده‌اید یا پاسخ شما غلط بوده است را دقیقا یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا اشکالات آزمون را مطالعه کرده و برنامه‌ریزی مناسبی برای بهبود نمره خود داشته باشید. به عنوان مثال، اگر سوالاتی از یک فصل خاص را نزده‌اید، نیازی به مطالعه کل فصل یا حتی کل مبحث ندارید، بلکه می‌توانید به صورت دقیقتر روی مبحث مورد نیاز تمرکز کنید.

گام چهارم نوشتن نکات و سوالات مهم

در دفتر تحلیل آزمون های آزمایشی، می‌توانید نکات مهم و برجسته هر آزمون را یادداشت کنید، اما بهتر است اکثر نکات را هایلایت کرده و فقط نکات مهم را به کتاب درسی یا جزوه معلمتان اضافه کنید. برای دروس ریاضی، فیزیک و شیمی، سوالات جالب و نکته‌های مهم را به همراه پاسخ آنها در دفتر تحلیل آزمونتان یادداشت کنید.

گام پنجم هدف گذاری برای آزمون بعد

پس از انجام تمام مراحل فوق، باید بر اساس تحلیل آزمون و انتظارات خود، برای آزمون بعدی هدف گذاری کنید. بهتر است به آرامی و پیوسته پیش بروید و هدف‌های منطقی و قابل دسترس داشته باشید. به عنوان مثال، هدف شما می‌تواند کاهش بی‌دقتی و حواس پرتی، افزایش ساعت مطالعه درس زیست، افزایش تعداد تست‌های فیزیک یا حتی افزایش 500 عددی در ترازتان باشد. اهداف خود را در دفتر تحلیل آزمون یادداشت کنید یا در برگه‌ای نوشته و روی میز مطالعه‌تان قرار دهید.

فردی در حال مطالعه کتاب

زمان مناسب برای تحلیل آزمون

بهترین زمان برای تحلیل آزمون

توصیه می‌شود که تحلیل آزمون را هر چه زودتر پس از برگزاری آن انجام دهید. پس از آزمون، چند ساعت استراحت کنید و سپس کارنامه اولیه و پاسخ‌نامه منتشر می‌شود. بعد از این مدت، بهتر است فوراً تحلیل آزمون را شروع کنید. اگر نتوانستید همه درس‌ها را همان روز تحلیل کنید، می‌توانید آن را روز بعد انجام دهید، اما بهتر است این کار را به تعویق نیاندازید تا فرآیند فراموشی رخ ندهد.

 

بیشتر بخوانید:  خرید کتاب کمپلکس پنجم و ششم از بوک سرای دوکاج

 

بعد از تحلیل آزمون چکار کنیم؟

بعضی از داوطلبان پس از تحلیل آزمون، احساساتی متفاوتی دارند؛ برخی اگر نتیجه آزمون خود را ناراضی کننده بدانند، احساس ناامیدی و کاهش عملکرد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از داوطلبان به دلیل نتیجه موفق آزمون، به غرور کاذب مبتلا می‌شوند. بهترین راهکار پس از تحلیل آزمون، این است که با منطق و واقعیت نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و برنامه‌ای برای بهبود آنها انجام دهید. همچنین، روتین شبانه‌روزی مفید است؛ به این معنا که هر شب زمانی را برای مرور اشکالاتی که از آزمون مشخص شده است بگذارید.

فردی در حال پر کردن پاسخنامه

چرا باید تحلیل آزمون های آزمایشی را انجام دهیم؟

سخن پایانی

یکی از مشکلات اساسی داوطلبان کنکور این است که آیا روش مطالعه آنها صحیح است و آیا در مسیر درستی قرار دارند، همچنین برخی از آنها نگران فراموش کردن مطالب هستند. برای جلوگیری از فراموشی، مشاوران توصیه می‌کنند که مطالب را مرور کنند. وقتی می‌خواهید مرور کنید، ممکن است ندانید از کجا شروع کنید یا کدام بخش را بیشتر تمرکز دهید، اما اگر قبل از مرور آزمون را دهید، نقاط ضعف و قوتتان به وضوح مشخص خواهد شد. همچنین یکی از مهمترین فواید تحلیل آزمون های آزمایشی، مشخص کردن نقاط ضعف و قوت شما است .ما در این مقاله سعی کردیم اهمیت تحلیل آزمون آزمایشی و مراحل تحلیل آزمون را به صورت گام به گام به شما عزیزان توضیح دهیم، امیدوارم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

تحلیل آزمون های آزمایشی چه فوایدی دارد؟

تحلیل آزمون های آزمایشی به شما این امکان را می‌دهد که نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و برنامه‌ای برای بهبود عملکردتان ایجاد کنید. این عمل باعث افزایش مهارت‌ها، بهبود در درک مطالب، و آمادگی بهتر برای آزمون‌های آینده می‌شود.

چه گام‌هایی در تحلیل آزمون‌های آزمایشی باید انجام شود؟

برای تحلیل آزمون‌های آزمایشی، ابتدا دریافت کارنامه اولیه و بررسی اطلاعات کلی انجام داده سپس به ترتیب به بررسی درس به درس و تهیه جداول تحلیل برای هر درس، مشخص کردن اشکالات و دلایل غلط زدن یا پاسخ ندادن، یادداشت‌گیری از نکات و سوالات مهم و هدف‌گذاری برای آزمون‌های آینده و برنامه‌ریزی برای بهبود عملکرد بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *