کتاب بزرگسال

تکنیک های مهم در تست زنی زیست

زیست یکی از دروس مهم در رشته تجربی است؛ از‌این‌رو، قبولی در رشته پزشکی یا پیرا‌پزشکی بدون‌اطلاع از نحوه تست زنی زیست، امکان‌پذیر نخواهد بود. برای اینکه بتوانید نتیجه خوبی در مبحث زیست کسب کنید، باید با روش‌های تست‌زنی آشنا شوید. در حال حاضر، روش‌های موثری برای تست‌زنی درس زیست وجود دارد. با رعایت نکات و پیروی از این روش‌ها می‌توانید شاهد بالارفتن امتیاز خود در این درس باشید.

 

تصویر گرافیکی از تلسکوپ و بشر

روش های اصولی برای مطالعه درس زیست شناسی

 

روش درست مطالعه زیست شناسی به چه صورت است؟

نکته مهمی که درباره درس زیست‌شناسی وجود دارد، آن است که این درس یک درس مفهومی است. به‌طوری که، دانش‌آموزان نباید این درس را به‌صورت حفظی در ‌نظر بگیرند. همچنین، امکان حذف هیچ‌کدام از مطالب وجود ندارد. شما نمی‌توانید هیچ‌کدام از مطالب را نادیده گرفته و این درس را مطالعه کنید؛ چرا‌که تمامی مطالب زیست‌شناسی به یک‌دیگر مرتبط هستند.

تست زنی زیست، به‌طور کامل به نحوه مطالعه آن بستگی دارد. شما باید این درس را به‌صورت روزانه مطالعه کرده و تست بزنید؛ اما نکته مهمی که وجود دارد، نحوه مطالعه زیست است. شما باید زیست را به‌صورت عمیق مطالعه کنید و مطالب را به یک‌دیگر ربط دهید. برای مطالعه عمیق می توانید از کتاب های کمک درسی نیز استفاده کنید از بهترین کتاب های منتشر شده می توان به آی کیو زیست جامع جلد 1 گاج اشاره کرد.

یکی‌دیگر از نکات مهم برای مطالعه و تست زنی زیست، یادگیری مطالب به‌صورت دسته‌بندی‌شده است؛ به‌عنوان مثال، می‌توانید زیست را به شاخه‌های مختلف مانند زیست انسانی، جانوری، گیاهی و ملکولی تقسیم کنید. سپس با مطالعه مطالب، آن‌ها را در این دسته‌ها قرار دهید.

 

کتاب زیست شناسی روی میز

تست زنی زیست و نکات آن

 

چه زمانی بهتر است شروع به تست زنی زیست کنیم؟

در‌حالت‌کلی، هر چه زمان برای مطالعه و دوره زیست‌شناسی بیشتر باشد، بهتر است؛ اما بسیاری از داوطلبان نیز در کوتاه‌ترین زمان توانستند قبولی خود را در کنکور تضمین کنند؛ بنابراین، نمی‌توان زمان دقیقی را برای شروع تست‌زنی مشخص کرد.

برای اینکه بتوانید زمان مناسبی را برای تست زنی زیست مشخص کنید، ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. سپس باید مرحله‌ای که در آن قرار دارید را، مشخص کنید. یکی از روش‌های مناسب برای تعیین زمان شروع تست‌زنی، بررسی تست‌ها پیش از مطالعه است. برای این کار، پیش از اینکه مطالعه خود را آغاز کنید، باید تست کنکور سال‌های گذشته را مرور کنید. این امر باعث می‌شود تا مبحثی که در آن ضعیف هستید را بشناسید.

یکی‌دیگر از زمان‌های مناسب برای تست‌زنی، مدتی پس از مطالعه است. این کار، موجب تثبیت مطالب و یادگیری عمیق داوطلبان می‌شود. همچنین، شما برای سنجش خود باید تست‌زنی را به‌صورت منظم انجام دهید.

 

کتاب و برگه روی میز و فردی در حال نوشتن

اهمیت بررسی تست ها بعد از تست زنی زیست

 

بعد از مطالعه و تست زنی زیست شناسی چه باید کرد؟

موضوع قابل‌توجهی که درباره درس زیست‌شناسی وجود دارد، فرار بودن آن است. در‌صورتی که، این درس به‌طور منظم تکرار نشود؛ می‌تواند از حافظه شما پاک شود. مهم‌ترین برنامه‌ای که پس از مطالعه و تست زنی زیست باید انجام شود، برنامه‌ریزی است. شما باید یک برنامه اصولی و دقیق را برای مرور و زدن دوباره تست‌ها مشخص کنید.

برای برنامه‌ریزی می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، برنامه راهبردی آزمون‌ها است. علاوه‌برآن، امکان استفاده از برنامه‌ریزی شخصی نیز وجود دارد.

اولین گام برای مرورکردن مباحث، تست‌ها هستند. در این مرحله باید تست‌هایی که اشتباه زده‌اید یا از آن‌ها عبور کرده‌اید را، بزنید. برای گام بعدی، باید کتاب‌های درسی و جزوه‌های خلاصه‌نویسی‌شده را مرور کنید. نکات و بخش‌های هایلایت‌شده می‌توانند نقش پر‌رنگی را در یاد‌آوری مباحث ایفا کنند.

 

برگه و کتاب های درس زیست شناسی

مهم ترین تکنیک های تست زنی زیست کدامند؟

 

4 تکنیک تست زنی زیست

تست زنی زیست بسیار مهم است؛ به‌طوری که، بدون زدن تست‌های کافی به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. تفاوتی ندارد که مطالعه شما در مبحث زیست بسیار زیاد بوده است. برای اینکه بتوانید مهارت خود را در تست‌زنی زیست‌شناسی افزایش دهید، باید نکاتی را رعایت کنید.

با رعایت این نکات، نتیجه بهتری را در آزمون‌ها و کنکور کسب خواهید کرد. البته، انتخاب یک منبع مناسب و روش مطالعه صحیح نیز از دیگر عوامل موثر در نتیجه کنکور هستند. توصیه می‌شود با کمک ­گرفتن از افراد با‌تجربه، کتاب‌ها و منابع مناسبی را برای مطالعه تهیه کنید. همچنین، می‌توانید درباره روش‌های صحیح مطالعه درس زیست‌شناسی از رتبه‌های برتر کمک بگیرید. با انجام این امور، امکان قبولی داوطلبان در کنکور افزایش می‌یابد.

سوال را با دقت بخوانید

اولین و مهم‌ترین نکته در تست زنی زیست، خواندن سوال است؛ اما نکته این است که باید سوال را با دقت بخوانید. بدون‌شک، زمان پاسخ دادن به سوالات محدود است. از‌این‌رو، بسیاری از داوطلبان سعی می‌کنند تا در کمترین زمان سوالات را مطالعه کنند.

در این‌هنگام، داوطلبان از سوالی که جواب آن را می‌دانند، عبور می‌کنند؛ چرا‌که، در حین خواندن آن به جزئیات سوال توجه ندارند. از‌ سوی دیگر، طراحان سوالات کنکور نیز از این موضوع استفاده کرده و شرایط را برای داوطلبان سخت‌تر می‌کنند.

استرس و اضطراب را از خود دور کنید

یکی از عوامل تاثیر‌گذار در نتیجه کنکور بسیاری از داوطلبان، استرس و اضطراب است. توصیه می‌شود برای تست زنی زیست، هیچ‌گونه فکری را به ذهن خود راه ندهید. ذهن خود را از تمام مشغله‌ها و نگرانی‌ها خالی کنید. با این کار، استرس و اضطراب را هم از خود دور خواهید کرد.

بسیاری از داوطلبان، نگران قبول نشدن‌شان در کنکور و عواقب آن هستند. بسیاری درگیر فکر سربازی و برخی دیگر استرس سال‌های بعد را دارند. با فکرکردن به این موضوعات، تنها تمرکز خود را بر‌هم خواهید زد.

 

بیشتر بخوانید: خرید کتاب دور دنیا تجربی گاج برای جمع بندی از بوک سرای دوکاج

 

گزینه ها را به صورت کامل بخوانید

یکی‌دیگر از نکات مهم در تست زنی زیست، بررسی تمام گزینه‌ها است. حتی اگر به جواب سوال رسیده‌اید هم تمام گزینه‌ها را به‌صورت کامل بررسی کنید. در برخی از مواقع طراحان، سوالات را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که یک نکته کوچک یکی از گزینه‌ها را از سایرین متمایز کرده است.

به‌عنوان مثال، شما پاسخ سوال را به دست آورده‌اید و از آن مطمئن هستید. در این ‌هنگام، تمام گزینه‌ها را بررسی نمی‌کنید. این در‌حالی است که، طراح سوال با قراردادن نکته‌ای کوچک در یکی‌دیگر از گزینه‌ها، آن را به پاسخ صحیح تبدیل کرده است.

حواس خود را به تله های موجود در گزینه ها جمع کنید

یکی از روش‌های رایج برای طراحی سوالات کنکور، قراردادن کلمات یا نشانه‌های اشتباه در سوال‌ها است. در این‌ هنگام، طراح سعی می‌کند حواس شما را با آوردن کلمات اضافه پرت کند. با این کار، بسیاری از داوطلبان حواس خود را به این کلمات پرت کرده و جواب صحیح را پیدا نمی‌کنند.

برای اینکه بتوانید این‌گونه سوال‌ها را پاسخ بدهید، باید نکاتی را رعایت کنید. ابتدا باید سوال را با دقت بسیار بالا بخوانید و خواسته سوال را مشخص کنید. سپس باید تمامی گزینه‌ها را به‌طور دقیق بررسی کنید. با انجام این روش می‌توانید به این‌گونه سوالات پاسخ دهید.

 

dna از نمای نزدیک

برای تست زنی در زیست به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 

نتیجه گیری

داوطلبان رشته تجربی باید بخش بزرگی از تمرکز خود را به‌طور اختصاصی برای زیست در ‌نظر بگیرند؛ چرا‌که، زیست یکی از مباحث مهم و موثر در کنکور تجربی است. زمان شروع تست زنی زیست، نحوه مطالعه و تست‌زنی از عوامل موثر در نتیجه کنکور هستند. داوطلبان، ابتدا باید نحوه انجام صحیح و اصولی این عوامل را یاد بگیرند. سپس باید نکات مهم در‌هنگام تست‌زنی را رعایت کنند. با رعایت این نکات، می‌توانید نتیجه مطلوبی را در کنکور تجربی کسب کنید.

منبع: cafetadris

بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

  • مطالعه درس زیست‌شناسی باید به چه صورت باشد؟

مطالعه درس زیست‌شناسی باید به‌صورت منظم و عمیق باشد؛ چرا‌که این درس یک درس فرار است.

  • زمان مناسب برای تست زنی زیست چه موقعی است؟

تعیین زمان مناسب برای تست‌زنی درس زیست به عواملی همچون هدف داوطلبان و سطح درسی آن‌ها بستگی دارد.

  • نکات مهم در تست‌زنی درس زیست‌شناسی کدامند؟

از این نکات می‌توان به دوری از استرس و اضطراب، خواندن سوالات با دقت بالا، توجه به تله‌های سوالات و بررسی تمام گزینه‌ها اشاره کرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *