کتاب بزرگسال

بهترین تکنیک های مطالعه

درس‌خواندن را می‌توان جزء یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیا دانست؛ چراکه تنها برای یکبار نبوده و باید یک مطلب را برای چندین بار مطالعه کرد تا در ذهن ثبت شود. برای این کار، روش‌های بسیاری در دنیا وجود دارد که هر ‌کدام مزایای مختص به خود‌شان را دارند. بازخوانی مطالب آموخته‌شده، یکی از تکنیک‌های مطالعه است که بسیاری از افراد از آن بهره می‌برند؛ علاوه‌براین تکنیک ساده، ترفند‌های ساده و پیچیده دیگری هم هستند که می‌توانند بازدهی مطالعه را بالا ببرند. البته انتخاب منابع اصلی هم تاثیر بسیاری در این روند دارد؛ برای انتخاب بهترین کتاب های تیزهوشان مثل تیزهوشان علوم نهم خیلی سبز و یا کنکور مثل دور دنیا ریاضی گاج و دیگر کتاب های کمک درسی می‌توانید به بوک سرای دوکاج مراجعه کنید.

کتاب و عینک و خودکارهای رنگی

هرآنچه درباره هک مطالعه باید بدانید

هک مطالعه چیست؟

برخی افراد هنگام درس‌خواندن نمی‌توانند تمرکز لازم را ایجاد کرده و حواس‌شان پرت می‌شود. اگر شما هم در این دسته قرار دارید یا هنگام مطالعه خواب‌تان می‌گیرد، بهتر است شیوه مطالعه یا درس‌خواندن خود را تغییر دهید. شاید در ابتدا گمان کنید انجام این کار بیهوده است، اما کم‌کم متوجه می‌شوید که استفاده از تکنیک‌های آسان هک مطالعه می‌تواند در این روند تاثیر‌گذار باشد. در‌واقع، منظور از هک مطالعه، روش‌هایی است که طبق آن می‌توان یادگیری موثر‌تری داشت. این روش‌ها و ترفند‌ها می‌توانند برای دانشجویان و دانش‌آموزان بسیار مفید واقع شوند.

در سراسر دنیا روش‌های بسیاری برای یادگیری بهتر و سریع‌تر وجود دارد که نمی‌توان به تمامی آن‌ها اعتماد کرد! ممکن است برخی از این شیوه‌ها اصولی نبوده و یک فرد معمولی آن را طراحی کرده باشد؛ اما از میان آن‌ها چندین ترفند، در جایگاه‌های عالی قرار گرفته و پیشینه‌ای علمی دارند. با به‌کار‌گیری آن‌ها می‌توانید تمرکز‌تان روی درس را افزایش داده و میزان حواس‌پرتی خود را تا حد زیادی کاهش دهید. همین مسئله سبب بازدهی بیشتر می‌شود. اگر فرآیند یادگیری برایتان دشوار است و گمان می‌کنید نمی‌توانید از پس آن بر بیایید، کافی است با پیش‌روی به شیوه هک مطالعه، این روند را ساده‌تر کنید.

کتاب

انواع تکنیک های مطالعه

تکنیک های مطالعه

همان‌گونه که برای درس‌خواندن زمان زیادی را صرف می‌کنید، کافی است کمی از این زمان را به یادگیری ترفند‌های علمی برای مطالعه بهتر اختصاص دهید. برای این یادگیری نباید خود را به کشور‌تان محدود کنید؛ چراکه تکنیک‌ های مطالعه باید مورد تائید جهانی باشند. این پیش‌زمینه به شما کمک می‌کند تا راه درست را پیدا کرده و آن را ادامه دهید.

تکرار با فاصله زمانی مشخص

این روش که با نام‌های تمرین درهم، تکرار فاصله‌دار و تمرین با ‌فاصله هم شناخته می‌شود، شیوه‌ای است که می‌توانید مطالعات خود را جلسه‌بندی کنید. مهم‌ترین نکته در این زمینه، مشخص‌کردن فاصله‌های زمانی میان این جلسات است. به‌طور معمول، این ترفند برای مواقعی که امتحان دارید، مناسب است. کافی است درس‌هایی که دارید را تقسیم‌بندی کرده و هر بخش را به یک روز مشخص اختصاص دهید. حال می‌توانید برای خواندن بخش بعد، یک هفته فاصله معین کنید.

از آنجایی‌که درس زیست، مباحث بسیاری را در خود جای داده، می‌توان برای مطالعه آن از این ترفند استفاده کرد. البته انتخاب یک منبع درسی خوب هم می‌تواند در این فرآیند بسیار کمک‌کننده باشد. می‌توان کتاب کنکوریوم تجربی را به‌عنوان یکی از بهترین منابع برای این درس معرفی کرد. البته اگر کنکوری هستید و می‌خواهید قدم به قدم پیش رفته و درس بخوانید، این کتاب می‌تواند راهنما فوق‌العاده‌ای باشد.

یادآوری فعال از مهم ترین تکنیک های مطالعه

برای این تکنیک، باید به‌صورت مکرر اطلاعاتی که خوانده‌اید را به‌خاطر بیاورید. البته این یادآوری باید به شکل فعالانه باشد تا بتواند تاثیر خود را نشان دهد. اینکه تمامی افراد از آزمون فرار می‌کنند و آن را دوست ندارند، مسئله‌ای عادی و تکراری است. با اینکه یادآوری فعال هم همان آزمون‌های گوناگون را از شما می‌خواهد، اما می‌خواهد به مغز یاد دهد که اطلاعات را بهتر به‌خاطر سپرده و آن‌ها را بازیابی کند. در این ترفند، از فلش کارت‌ها، خودآزمایی و سوال‌های خود‌ساخته استفاده می‌شود.

روش مطالعه پومودورو

پومودورو نام هر جلسه 25 یا 45 دقیقه‌ای است. با این ترفند، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه زمانی که دارید را مدیریت کنید. کافی است یک تایمر داشته و 25 یا 45 دقیقه زمان بگیرید. در بین هر جلسه از این زمان‌ها، باید تایم 5 دقیقه‌ای را به استراحت خود اختصاص دهید. در زمان استراحت نباید حتی به موضوع مطالعه فکر کنید. این یکی از تکنیک های مطالعه است که به شما یاد می‌دهد تا در زمانی که معین کرده‌اید، مطالعه‌ای با تمرکز بالا داشته باشید. یکی از علل تمرکز بالا در این تایم را می‌توان در داشتن زمان استراحت خلاصه کرد.

4 روش تکنیک فایمن

تکنیک فایمن چیست؟

تکنیک فاینمن

تکنیک فایمن یکی دیگر از تکنیک های مطالعه است. با استفاده از تکنیک فاینمن می‌توانید یاد بگیرید مطالبی که آموخته‌اید را به‌صورتی به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم کنید که یک دانش‌آموز کلاس پنجم هم بتواند آن‌ها را یاد بگیرد. شاید این ترفند در ابتدا بسیار ساده به‌نظر برسد، اما می‌تواند تمامی مطالب پیچیده را برایتان قابل هضم کند. در روش مطالعاتی فاینمن باید اطلاعات را به ساده‌ترین شکل ممکن بازگو کنید؛ به‌طوری که قرار است آن را به یک دانش‌آموز ابتدایی یاد دهید.

سیستم لاینتر

در روش سیستم لاینتر باید 3 جعبه را برای خود در‌نظر گرفته و فلش‌کارت‌هایی را درست کنید. روی هر فلش‌کارت سوال را نوشته و پشت آن پاسخ صحیح را بنویسید. هر‌کدام از جعبه‌های لاینتر را شماره‌گذاری کرده و از 1 تا 3 به‌ترتیب روی سطح مورد‌نظر قرار دهید. در ایتدا باید تمامی سوالات را درون جعبه 1 بگذارید. تمامی آن‌ها را یکی پس از دیگری خوانده و در‌صورت پاسخ درست، به جعبه 2 منتقل کنید. اگر پاسخ‌تان اشتباه بود، آن را دوباره به جعبه 1 بیاندازید. این کار را باید با مشخص‌کردن زمان معینی، برای چندین بار انجام دهید.

روش مطالعه PQ4R

دانش‌آموزانی که دچار اختلال خواندن هستند، می‌توانند با استفاده از این تکنیک، مطالعه موثر و مفیدی داشته باشند. منظور از P همان پیش‌مطالعه، Q پرسش و 4 مفهوم متشکل از خواندن، تامل، از حفظ خواندن و مرور است. با وجود این مفاهیم، هر فردی که بخواهد مطالب را بهتر درک کرده و آن‌ها را بفهمد، می‌تواند از این تکنیک بهره‌مند شود.

روش مطالعه SQ3R

یکی دیگر از تکنیک های مزالعه روش SQ3R است. در این روش منظور از S همان پیش‌مطالعه، Q پرسش و 3 مفهوم متشکل از از بر خواندن، مطالعه دقیق و مرور است. می‌توانید برای داشتن مطالعه‌ای سریع‌تر و سازماندهی‌شده‌تر، از این روش استفاده کنید.

فردی در حال مطالعه

آشنایی با انواع راه های موثر در مطالعه

نتیجه گیری

یادگیری تکنیک های مطالعه با روش‌های مختلف می‌تواند به‌همراه داشتن منابع درسی خوب موثر و مفید واقع شود. بوک سرای دوکاج می‌تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند. برای داشتن مطالعه‌ای سودمند و با بازدهی عالی، باید تکنیک‌های اصولی را دنبال کنید.

بوک سرای دوکاج

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *