بلاگ

راهنمای پشت کنکوری ها

از آنجایی ‌که کنکور می‌تواند مسیر زندگی هر فرد را تغییر دهد، بسیاری از اشخاصی که در این آزمون به جایگاه مورد‌نظر خود نرسیدند، ترجیح می‌دهند دوباره خود را سال بعد هم محک بزنند. این 1 سال پیش رو، برای آن‌ها سال طلایی است. اگر پشت کنکور مانده‌اید و می‌خواهید به نمره بهتری دست یابید، باید روند برنامه‌ریزی خود را تغییر داده و برخی نکات را در آن قرار دهید. برای این کار، ابتدا باید اشتباهاتی که سال گذشته انجام داده‌اید را بشناسید، در ادامه این مقاله به عنوان یک راهنمای پشت کنکوری ها می‌تواند به شما کمک کند. تا بتوانید با روحیه‌ای عالی و منابع درسی خوب پیش روید. بوک سرای دوکاج می‌تواند شما را برای تهیه منابع درسی خوب راهنمایی کند.

راهنمای پشت کنکوری ها

دختری در حال شرکت در کنکور

چه نکاتی را پشت کنکوری ها باید رعایت کنند؟

پشت کنکوری‌بودن با آنکه فرصتی دوباره برای هر فرد است، اما سختی‌های بسیاری را هم با خود به‌همراه دارد که باید از کنار آن‌ها رد شده و تنها روی هدف اصلی تمرکز کرد. اگر در چنین شرایطی قرار دارید و می‌خواهید هدف‌تان را به زیبا‌ترین شکل ممکن بسازید، باید طبق اصول خاصی و از راهنمای پشت کنکوری ها کمک بگیرید. البته نباید در این مدت، زندگی‌تان را تنها صرف درس‌خواندن کنید.

بیشتر بخوانید: دانش آموزان تیزهوشان میتوانند از کتاب تیزهوشان علوم نهم خیلی سبز برای فهم بهتر علوم کمک بگیرند.

روحیه بسیار مهم است؛ روحیه ات را بساز

از آنجایی ‌که در آزمون سال قبل به خواسته خود نرسیدید، امکان دارد روحیه‌تان ضعیف شده باشد و به اصطلاح آن را از‌ دست داده باشید. بسیاری از افراد به همین دلیل نمی‌توانند افکار خود را جمع کرده و آن‌ها را کنار بگذارند و دوباره از نو شروع کنند. داشتن روحیه‌ای قوی در این مسیر اهمیت زیادی دارد، و یکی از راهنمای پشت کنکوری هاست. وقتی فکر و ذهن خود را هنوز مشغول اتفاقات آزمون قبل کنید، جایی برای فکر‌کردن به کنکور سال بعد باقی نمی‌ماند. امکان دارد در ابتدای مسیر بی‌حال و کسل باشید، اما نباید به خود اجازه دهید ادامه مسیر هم به همین شکل پیش برود.

برای ساختن روحیه خود، می‌توانید مدتی از درس فاصله گرفته، به سفر رفته یا تفریح خاصی را برای چند روز ترتیب ببینید. در چنین شرایطی، بی‌شک با انرژی بیش از قبل به عرصه باز می‌گردید.

نوشتن اشتباهات در سال گذشته

نوشتن اشتباهات سال گذشته

لیست اشتباهات سال گذشته را بنویس

در چنین موقعیتی، یک فرصت دوباره به شما داده شده و لازم است از اشتباهاتی که در گذشته داشته‌اید درس بگیرید. این خود نوعی راهنمای پشت کنکوری هاست. این فرصت دوباره بسیار طلایی است؛ چراکه که حالا با تجربه سال گذشته آماده حرکت به سمت جلو و شکست‌دادن این غول بی شاخ و بی دم هستید! برای آنکه بتوانید این شرایط را به بهترین شکل ممکن رقم بزنید، کافی است ابتدا مداد و خودکار و همچنین برگه کاغذی را تهیه کرده و اشتباهات پشت کنکوری خود را روی آن لیست کنید. البته می‌توانید این کار را به‌صورت تایپی هم انجام دهید، اما تاثیر نوشتن با دست روی کاغذ بسیار بیشتر است.

این اشتباهات نباید تنها به ساعت امتحان مرتبط باشد، باید این لیست را بر ‌اساس همان برنامه‌هایی که برای درس‌خواندن داشته‌اید، ترتیب ببینید. این اشتباهات می‌تواند شامل خوردوخوراک، ساعت بیدار‌شدن، تایم استراحت، میزان درس‌خواندن در روز، تست‌زدن، نداشتن زمانی برای تفریح، حاضر‌نشدن در تایمی زود‌تر از زمان کنکور و… باشد. وقتی متوجه شوید تمامی این کار‌ها اشتباه بوده‌اند، حال می‌توانید برای رفتار درست تلاش کنید.

 

از صفر برنامه ریزی کن

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از پشت کنکوری‌ها مرتکب می‌شوند مربوط به نوع برنامه‌ریزی است. همان‌گونه که فرصت نو و تازه‌ای به شما داده شده، باید همه چیز را هم از نو شروع کنید. درس‌خواندن، خوابیدن، غذا‌خوردن، تفریح‌کردن و… به روش سال قبل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود؛ چراکه سال قبل، تجربیات حال را نداشتید. در سال کنکور جدید، پنجره‌ای که به روی‌تان باز شده، با تجربه‌های راهنمای پشت کنکوری های بسیاری همراه است. همه چیز را از صفر شروع کنید، گویی که برای اولین دفعه می‌خواهید کنکور دهید.

این برنامه‌ریزی باید شامل تمامی مواردی که می‌خواهید به آن‌ها پایبند بمانید، باشد. قرار نیست از هیچ سحر و جادویی استفاده کنید؛ فقط باید طبق تجربه‌ای که کسب کردید مسیر خود را تغییر دهید. برای این کار می‌توانید از تجربیات دیگر پشت کنکوری‌ها هم بهره ببرید. لازم نیست به‌طور حتم، کار‌های برنامه‌ریزی را خود‌تان انجام دهید؛ بسیاری از مشاوران برای این کار آماده هستند. البته توصیه می‌شود این برنامه‌ریزی طبق شرایط زندگی‌تان باشد؛ در غیر این‌صورت، شما تنها از روی یک نسخه از پیش تعیین‌شده جلو می‌روید.

بیشتر بخوانید: دانش آموزان تیزهوشان میتوانند برا حل سوالات هوش از کتاب کمپلکس پنجم و ششم استفاده کنند.

منابع خود را عوض کن

درس‌خواندن برای موفقیت در کنکور، تنها با استفاده از کتاب‌های اصلی درسی امکان‌پذیر نیست! یک فرد پشت کنکوری باید پس از درس‌خواندن، تست زده و پاسخ‌ها را به‌خوبی بررسی کند. انجام این کار باید در تایم مقرری که تعیین کرده، باشد. خواندن منابع مختلف هر درس و زدن تست بلا‌فاصله پس از اتمام درس، با رعایت تایم مشخص، به شما کمک می‌کند تا در زمان کنکور هم برای هر درس زمان درستی را در‌ نظر بگیرید. انتشارات مختلفی همچون گاج، خیلی سبز، مهر‌و‌ماه و… برخی از کتاب‌های کمک درسی خود را برای کنکوری‌ها اختصاص داده‌اند.

شاید در ابتدا گمان کنید خرید منابع جدید برایتان هزینه زیادی را در بر داشته باشد، اما اگر آن‌ها را از فروشگاهی مناسب تهیه کنید، این هزینه‌ها چندان زیاد نخواهد شد. وقتی منابع درسی خود را تغییر دهید، به این شیوه پیش می‌روید که گویا سال قبل کنکور نداده و می‌خواهید مطالب جدیدی را بیاموزید!

فردی در حال بروز کردن اطلاعات قبل مطالعه

بروز کردن اطلاعات قبل مطالعه

قبل از شروع مطالعه اطلاعاتت را به روز کن

اگر بخواهید با همان اطلاعات و شیوه سال قبل پیش رفته و برنامه‌ریزی کنید، احتمال اینکه دوباره هم شکست بخورید بسیار زیاد است. منظور از به‌روز‌کردن اطلاعات، تنها در حیطه درسی نیست و باید بدانید که آیا کنکور سال جدید تغییری یافته یا خیر! هر سال جدید برای این آزمون مصوبات جدیدی در ‌نظر گرفته می‌شود. برای مثال امکان دارد در آزمونی که پیش رو دارید، هیچ بخشی به‌عنوان سوالاعات عمومی وجود نداشته باشد.

اگر این خبر را ندانید، وقت زیادی از تایم با‌ارزش خود را به این دروس اختصاص می‌دهید؛ در‌صورتی که می‌توانستید بیشتر روی دروس تخصصی تمرکز کنید.

 

آپدیت کردن مطالب

نتیجه گیری

پشت کنکوری‌بودن هیچ ایرادی ندارد و تنها کافی است آن را به چشم یک فرصت دوباره با تجربه‌های بسیار بیشتر ببینید. هر فرد باید در این مسیر نکاتی را رعایت کند، و از راهنمای پشت کنکوری ها استفاده کند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییر منابع درسی است. از آنجایی‌که خرید دوباره منابع درسی جدید هزینه‌های بسیاری را به‌دنبال دارد، می‌توانید به بوک سرای دوکاج مراجعه کرده و آن‌ها را به قیمتی مناسب تهیه کنید.

بوک سرا دوکاج

سوالات متداول

  • چگونه می‌توانم روحیه خود را در دوره پشت کنکوری حفظ کنم؟
    برای حفظ روحیه، می‌توانید فعالیت‌های تفریحی انجام دهید، از تجربیات گذشته خود درس بگیرید، و برنامه‌ریزی مناسبی برای زندگی روزانه‌تان داشته باشید.
  • چطور می‌توانم از اشتباهات سال گذشته خود در کنکور بهتر استفاده کنم؟
    باید اشتباهات گذشته را شناسایی کرده و لیستی از آن‌ها تهیه کنید. سپس، با تغییر در برنامه‌ریزی، تمرین‌ها و منابع درسی، این اشتباهات را اصلاح کنید.
  • چه نکاتی در برنامه‌ریزی باید در نظر گرفت؟
    در برنامه‌ریزی باید از اشتباهات گذشته آموخته، روحیه‌ای قوی داشته، منابع درسی خوب را انتخاب، اطلاعات را به‌روز کرده، و برنامه‌ریزی مناسبی برای زندگی روزانه‌تان داشته باشید.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *