کتاب بزرگسال

بررسی روش مطالعه ریاضی از زبان رتبه برترها

ریاضیات بخش اصلی و حیاتی از آزمون کنکور برای داوطلبان رشته ریاضی است. بیش از یک سوم از زمان کلی آزمون کنکور سراسری برای پاسخگویی به سوالات ریاضیات صرف می‌شود. بخش ریاضیات آزمون دارای 55 سوال است که در ابتدای دفترچه‌ای که به آن اختصاص داده شده‌اند قرار گرفته است و برای پاسخ به این تعداد سوال‌ها، شما فقط 85 دقیقه زمان خواهید داشت. پس تسلط بر این درس بسیار اهمیت دارد در ادامه این مطلب درباره روش مطالعه ریاضی در کنکورهای سراسری و روش مطالعه رتبه برتر ها صحبت خواهیم کرد.

تخته سیاه پر از فرمول ریاضی

درس ریاضی در کنکور ریاضی چه بودجه بندی ای دارد؟

بودجه بندی درس ریاضی کنکور ریاضی

برای بررسی روش مطالعه ریاضی کنکور، ابتدا باید به بودجه‌بندی مباحث مختلف ریاضیات در کنکور ریاضی فیزیک سال 1401 و سال‌های قبل آن نگاهی بیندازیم. دروس اصلی ریاضیات برای رشته ریاضی فیزیک شامل ریاضیات پایه، هندسه پایه، هندسه تحلیلی، حسابان، ریاضیات گسسته، جبر و احتمال و آمار هستند. در کل، داوطلبان رشته ریاضی برای موفقیت در کنکور باید تسلط کامل بر تمامی مباحث دروس را داشته باشند، اما در کنکور بیشترین تعداد سوالات از مباحثی که در زیر ذکر خواهیم کرد طراحی می شوند:

 • قضیه تالس و تشابه: 2 سوال
 • چندضلعی‌ها: 1 سوال
 • تجسم فضایی: 2 سوال
 • دایره: 3 سوال
 • تبدیل‌های هندسی: 2 سوال
 • رابطه طولی با مثلث: 1 سوال
 • ماتریس: 3 سوال
 • مقاطع مخروطی: 3 سوال
 • بردارها: 1 سوال
 • مبانی ریاضیات: 3 سوال
 • احتمال: 2 سوال
 • آمار توصیفی: 2 سوال
 • نظریه اعداد: 4 سوال
 • گراف: 2 سوال
 • ترکیبات: 4 سوال
 • مجموعه الگو و دنباله: 2 سوال
 • مثلثات: 3 سوال
 • توان‌های گویا و عبارات جبری: 1 سوال
 • معادله و نامعادله: 1 سوال
 • توابع: 2 سوال
 • تابع نمایی و لگاریتم: 1 سوال
 • حد و پیوستگی: 3 سوال
 • حد نامتناهی و حد در بی نهایت: 1 سوال
 • مشتق: 3 سوال
 • کاربرد مشتق: 2 سوال
کتاب و لیوان و دفترچه با نوشته های ریاضی

درس ریاضی در کنکور تجربی چه بودجه بندی ای دارد؟

بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

استقبال عمومی دانش‌آموزان رشته تجربی از پاسخگویی به سوالات ریاضی کم است. بنابراین بسیاری از آن‌ها تلاش می‌کنند تا فقط مباحث مهم کنکور تجربی را مطالعه کنند. آشنایی با بودجه بندی ریاضیات و روش مطالعه ریاضی در کنکور تجربی بسیار اهمیت دارد. بیشترین تعداد سوالات درس ریاضی در کنکور تجربی از مباحث مثلثات، مشتق و حد و پیوستگی می‌آید. هندسه، معادلات و نامعادلات، کاربرد مشتق و تابع هم اهمیت دارند. برای پاسخ به ریاضیات کنکور تجربی با داشتن برنامه‌ ریزی دقیق و صحیح از روش مطالعه ریاضی، قطعا موفق عمل خواهید کرد. بیشترین تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی از مباحث زیر است:

 • بخش توان‌های گویا و عبارت‌های جبری: 1 سوال
 • بخش هندسه: 2 سوال
 • بخش لگاریتم و توابع نمایی: 2 سوال
 • بخش مثلثات: 4 سوال
 • بخش ترکیبات: 2 سوال
 • بخش احتمال: 2 سوال
 • بخش معادله و نامعادله: 2 سوال
 • بخش تابع: 4 سوال
 • بخش حد و پیوستگی: 3 سوال
 • بخش مقاطع مخروطی: 1 سوال
 • بخش هندسه مختصاتی: 2 سوال
 • بخش کاربرد مشتق: 3 سوال
چلد کتاب ریاضیات جامع انسانی گاج

درس ریاضی در کنکور انسانی چه بودجه بندی ای دارد؟

ریاضیات در کنکور انسانی

ما با یک مرور کلی به روش مطالعه ریاضی کنکور در رشته علوم انسانی ادامه می‌دهیم. برای اکثر داوطلبان این رشته، ریاضیات به‌عنوان یک درس بسیار سخت و طاقت‌فرسا شناخته می‌شود. در گذشته، بسیاری از دانش‌آموزانی که در درس ریاضی ضعیف بودند به دنبال فرار از مطالعه این درس به رشته علوم انسانی می‌پرداختند. اما امروزه با افزایش آگاهی والدین و دانش‌آموزان، بسیاری از افرادی که حتی استعداد بسیار خوبی در ریاضی دارند، دنبال علایق کاری خود مثل وکالت و روانشناسی هستند، به همین دلیل وارد رشته علوم انسانی می شوند.

بنابراین، برای افراد گروه علوم انسانی، ریاضیات به نظر غولی شکست‌ناپذیر نیست و آن‌ها معمولا در کنکور نمره بالایی از درس ریاضی کسب کرده و در رقابت با سایرین خود را جلوتر می‌اندازند. دلیل این موضوع این است که ریاضیات کنکور برای این گروه از دانش‌آموزان نسبت به سایر گروه‌های علوم تجربی و ریاضی آسان‌تر بوده و مباحث کمتری را شامل می‌شود.

 در کنکور سال 1400، 14 نفر از داوطلبان گروه علوم انسانی موفق شدند تا به تمامی سوالات ریاضی کنکور پاسخ صحیح دهند و 41 داوطلب هم درصدی بین 90 تا 99 داشتند. معمولا هر ساله به تعداد مساوی از کتاب‌های ریاضی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم برای داوطلبان گروه علوم انسانی سوال طرح می‌شود و از این بین، مبحث توابع از کتاب یازدهم و فصل آمار و احتمال از کتاب دوازدهم اهمیت بیشتری دارند.

تصویر گونیا و خط کش

رتبه برترها چگونه ریاضی را میخوانند؟

روش های مطالعه ریاضی کنکور رتبه های برترها

مطالعه ریاضی برای کنکور نیازمند روش‌های مؤثر و سازماندهی است. رتبه‌های برتر در کنکور علاوه بر دانش عمیق، از روش مطالعه ریاضی خاصی نیز بهره‌مندند. در زیر چند روش مطالعه ریاضی برای کسب رتبه‌های برتر در کنکور آورده شده است:

روش مطالعه ریاضی رشته ریاضی فیزیک

در ابتدا باید بدانید که ریاضیات یکی از موارد بسیار مهم در کنکور سراسری است. اگر قصد دارید رتبه برتر کسب کنید، نباید هیچ بخشی از این درس را انتخابی حذف کنید. برخی افراد به دلیل وقت‌گیر بودن هندسه پایه یا سختی مباحث ریاضیات گسسته، این مباحث را از برنامه درسی خود حذف می‌کنند. اما در واقع، این مباحث می‌توانند شما را از رقبایتان جلو بیندازد.

یادتان باشد که روش مطالعه ریاضی برای کنکور از پایه دهم و انتخاب رشته ریاضی فیزیک برای ادامه تحصیل، برای شما آغاز شده است. بنابراین باید ابتدا به‌طور کامل بر روی مباحث کتاب درسی تسلط پیدا کنید و سپس با حل تمرین و سوالات مختلف بتوانید به راحتی مسائل ریاضی را حل کنید.

روش مطالعه ریاضی رشته تجربی

روش پاسخگویی به سوالات ریاضی برای دانش‌آموزان رشته تجربی بسیار متفاوت است. بیشتر دانش‌آموزان کنکور تجربی تمایل دارند تا به جای صرف وقت در پاسخگویی به سوالات ریاضی، زمان خود را برای درس‌های دیگر اختصاص دهند. آمار نشان می‌دهد که در سال 1400 حدود 170 هزار نفر از داوطلبان کنکور تجربی پاسخنامه‌ سفید در درس ریاضی داشته‌اند. اما اگر به روش صحیحی به سوالات ریاضی پاسخ دهید، می‌توانید تراز خوبی در این درس کسب کنید و به رتبه برتر دست یابید.

 برای کسب رتبه برتر در کنکور تجربی، باید سرمایه‌گذاری زمان و تلاش زیادی در مطالعه ریاضی داشت. اما اگر به بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور تجربی نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که بیشتر سوالات به مباحث مثلثات، حد، مشتق، معادله و نامعادله و تابع مربوط می‌شود. با داشتن یک منبع درسی خوب و مفید، می‌توانید در کمتر از دو هفته مفاهیم مذکور را یاد بگیرید.

این مباحث از نظر مفهومی چندان پیچیده نیستند، اما برای اکثر دانش‌آموزان رشته تجربی بسیار عجیب و غریب به نظر می‌آیند، زیرا برای آن‌ها مباحثی جدید هستند! اگر به درک کاملی از این مباحث برسید، خواهید دید که حل سوالات ریاضی اصلا دشوار نیست و با کمی تمرین بیشتر و کسب کردن مهارت می توانید تست های ریاضی را خیلی سریع و با دقت عمل پاسخ دهید.

پسر بچه ای در حال نوشتن روی تخته سیاه

اشتباهات در مطالعه درس ریاضی

بزرگترین اشتباه در روش مطالعه ریاضی کنکور

در این مقاله، به بررسی چند اشتباه رایج که دانش‌آموزان در روش مطالعه دروس ریاضی برای کنکور سراسری مرتکب می‌شوند، می‌پردازیم. یکی از بزرگترین اشتباهات که بسیاری از داوطلبان کنکور مرتکب می‌شوند، این است که کتاب درسی را نادیده می‌گیرند. در حقیقت، تجربه رتبه‌های برتر کنکور نشان می‌دهد که کتاب درسی تنها مرجع معتبر برای آمادگی در کنکور سراسری است. بنابراین، بهترین راه برای آماده‌سازی، مطالعه کتاب درسی به همراه منابع دیگر مثل جزوه دبیر و کتاب‌های کمک آموزشی است. شما باید به طور کامل به تمامی مفاهیم کتاب درسی مسلط شوید و تمامی سوالات آن را حل کنید.

در مورد درک مفاهیم صحبت کرده ایم و باید بدانید که بزرگترین عامل موفقیت در درس ریاضی برای کنکور، درک کامل مفاهیم درسی است. بسیاری از دانش آموزان برای شرکت در آزمون عجله می کنند و بدون درک مفاهیم موضوع شروع به شرکت در آن می کنند و معتقدند که می توانند در حین شرکت در آزمون به مفاهیم تسلط پیدا کنند. این ممکن است برای برخی از دروس مفید باشد، اما برای دروس ریاضی موثر نیست.

در موضوعاتی مانند مشتق و حد و پیوستگی، اگر توانایی درک مفاهیم را نداشته باشید، حتی با تکرار و تمرین زیاد ممکن است بتوانید 50 تست را حل کنید، اما با پیچیدگی بیشتر در سوالات، ممکن است در حل تست سوال پنجاه و یکم موفق نباشید. مهم است که مفاهیم را به‌درستی درک کنید تا بتوانید در درس ریاضی کنکور موفق شوید، بنابراین تمرکز بر روی مفاهیم بسیار حیاتی است و استفاده از منابع مناسب می‌تواند به شما کمک کند.

فردی در حال کار با لپ تاپ و با چند کتاب در اطرافش

برنامه ریزی برای مطالعه درس ریاضی کنکور

چگونه برای ریاضی کنکور برنامه ریزی کنیم؟

برای موفقیت در درس ریاضی کنکور، دو عامل اساسی وجود دارد: تمرین و پشتکار. بهترین روش برای موفقیت در این درس این است که در طول سال تحصیلی به تدریج تمامی مفاهیم کتاب درسی را یاد بگیرید، سپس به حل سوالات تشریحی بپردازید و خود را برای امتحانات مدرسه آماده کنید و در نهایت مهارت خود را در تست زدن افزایش دهید.

این درس نمی‌تواند در مدت زمان کوتاهی مانند دو یا شش ماه آخر جمع شود، زیرا شما باید علاوه بر این درس، به دیگر دروس خود نیز بپردازید و به تدریج مطالب گذشته را مرور کنید. بنابراین، باید مفاهیم ریاضیات را در طول زمان و به صورت مداوم یاد بگیرید و سپس با حل تمرین‌ها و سوالات مختلف آن ها را تثبیت کنید.

روان نویس روی دفتر با نوشته های ریاضی

بهترین روش مطالعه برای درس ریاضی

نتیجه گیری

در این مطلب راجع به روش مطالعه ریاضی در کنکور سراسری صحبت کردیم. از آنجایی که حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است، ممکن است بعضی از مطالبی را که قبلاً مطالعه کردید، فراموش کنید. بنابراین، در فواصل معین، بهتر است مطالب را مرور و دوره کنید. در این مرحله از مطالعه، می‌توانید از جزوه و خلاصه‌نویسی‌ها استفاده کنید. پس از خواندن و یادآوری نکات، بهتر است تست‌های علامت‌گذاری‌شده را حل کنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث را حل کنید. هر چه بیشتر تعداد دفعات مرور را افزایش شما بیشتر آماده می شوید و با حضور ذهنی بالا به سوالات تستی پاسخ درست خواهید داد. بوک سرای دوکاج انواع کتاب های کمک درسی و تست ریاضی را در سریع ترین رمان برای شما ارسال می کنند. همچنین کتاب های جمع بندی مثل دور دنیا ریاضی گاج را نیز می توانید با تخفیفات ویژه از این مجموعه به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید.

 بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

 • اگر در کنکور تجربی درس ریاضی را بالای 90 درصد بزنیم چه می شود؟

اگر در دیگر دروس خود نیز موفق باشید و در هیچ درسی درصد بسیار پایین نداشته باشید، احتمالاً از رتبه‌های زیر 1000 کنکور و از پزشکان آینده این مملکت خواهید بود!

 • می توان نکات درس ریاضی را حفظ کرد و در کنکور موفق عمل کنیم؟

در حین تدریس ریاضیات، هیچ استاد یا دبیر بزرگی بر روی نکاتی که تنها با حفظ آن‌ها می‌توان یک نوع سوال خاص با پارامترهای خاص را حل کرد، تمرکز نمی‌کند. به جای این کار، بهتر است به یادگیری مفاهیم بپردازیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *