کتاب بزرگسال

بررسی بهترین روش مطالعه زیست

بهترین روش مطالعه زیست

پس از دروس زمین‌شناسی و ریاضی، زیست‌شناسی در جایگاه سوم از دروس اختصاصی قرار دارد و 50 تست از بودجه‌بندی کنکور با ترتیب 156 تا 205 به آن اختصاص داده شده است. مباحث زیست‌شناسی کنکور به 4 بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: زیست جانوری انسانی، زیست سلولی مولکولی، زیست گیاهی و ژنتیک. مطالعه صحیح زیست کنکور نیازمند آشنایی کامل با مباحث زیست است و برای کسانی که قصد دارند ترکیبی خواندن زیست نظام جدید را رعایت کنند، روی مباحث ترکیبی زیست کنکور باید آشنایی داشته باشند و مسلط باشند. در ادامه همراه ما باشید تا روش مطالعه زیست را به طور کامل به شما داوطلبان عزیز توضیح دهیم.

تصویر میکروسکوپی DNA

روش های مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست کنکوربه صورت فصل به فصل یا ترکیبی

در بهترین روش مطالعه زیست در کنکور، اولین سوالی که باید در نظر بگیریم این است که چگونه فصل به فصل یا ترکیبی در سیستم نظام جدید زیستی را مطالعه کنیم. اگر داوطلبی هستید که فصل به فصل یا ترکیبی زیست را مطالعه می کنید، باید بگوییم که روش مطالعه شما در هر دو مورد صحیح است. پس نحوه صحیح خواندن زیست کنکور می تواند به صورت فصلی یا ترکیبی باشد اما هدف اصلی خواندن زیست کنکور  رسیدن به بهترین نتیجه و درصد بسیار بالا است.

اگر شما داوطلب رشته تجربی هستید که مصمم به کسب بالاترین موفقیت در آزمون زیست هستید، پیشنهاد ما این است که در روش مطالعه زیست آن را به صورت فصل به فصل بخوانید تا تمامی مباحث زیست کنکور برای شما تفکیک شده باشد.

 

بیشتر بخوانید: کتاب کنکوریوم تجربی، بهترین کتاب جمع بندی رشته تجربی.

 

عکس میکروسکوپ و بشر و گیاه

چگونه درس زیست شناسی را مطالعه کنیم

روش مطالعه زیست کنکور به صورت مفهومی

 حال شرایطی را تصور کنید که موضوع در کلاس درس تدریس مشده است و قصد دارید در خانه درس را مطالعه کنید، روش مطالعه زیست کنکور باید مفهومی باشد اما منظور از زیست خوانی مفهومی چیست؟ در ادامه همراه باشید.

در مورد این موضوع باید گفت که برخی از دانش آموزان به دنبال روش های تندخوانی هستند و گاهی برای خواندن و درک مطلب، باید سرعت کار کمتر شود تا یادگیری به طور کامل انجام شود.
بنابراین، نحوه خواندن زیست برای کنکور باید به این صورت باشد، ابتدا یک پاراگراف از یک موضوع را بخوانید و سپس آن را بازیابی کنید. حالا منظور از این کار یعنی چی؟

البته اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که به سراغ کتاب درسی نروید و کتاب را به عنوان منبع اصلی انتخاب کنید. بنابراین، کتاب درسی را باز کنید و یک پاراگراف بخوانید، سپس کتاب را بگذارید کنار و آنچه را که متوجه شدید روی یک کاغذ خالی بنویسید.
پس از انجام این کار، کتاب را باز کنید و آنچه را که نوشته اید با کتاب مقایسه کنید تا ببینید آیا چیزی یاد گرفته اید یا خیر!

اجزای داخلی برگ گیاه

زیست شناسی گیاهی

زیست گیاهی کنکور شامل چه فصل هایی است؟

5 فصل برای زیست گیاهی کنکور طراحی شده است که از کتاب‌های زیست دهم، یازدهم و دوازدهم، استخراج می‌شوند. این فصل‌ها شامل زیر هستند:

 • فصل ششم و هفتم زیست پایه دهم
 • فصل هشتم و نهم زیست پایه یازدهم
 • فصل ششم زیست پایه دوازدهم

ژنتیک کنکور شامل چه فصل هایی است؟

ژنتیک کنکور نیزمثل  زیست گیاهی، از 5 فصل تشکیل شده است که از کتاب‌های زیست یازدهم و دوازدهم می باشند. این فصل ها شامل موارد زیر می باشند:

 • فصل ششم و هفتم زیست پایه یازدهم
 • فصل یکم، سوم و چهارم زیست پایه دوازدهم
عکس مولکول

زیست شناسی سلولی مولکولی

زیست سلولی مولکولی شامل چه فصل هایی است؟

زیست سلولی مولکولی دارای 6 فصل است که از کتاب‌های زیست پایه دهم و دوازدهم استخراج می‌شوند. این فصل ها شامل موارد زیر هستند:

 • فصل یکم زیست پایه دهم
 • فصل یکم، دوم، پنجم، ششم و هفتم زیست پایه دوازدهم

زیست جانوری انسانی کنکور شامل چه فصل هایی است؟

این بخش از علوم زیستی، یکی از موضوعات اساسی است و معمولاً تعداد زیادی از سوالات آزمون زیست‌شناسی را شامل می‌شود. زیست جانوری انسان از کتاب‌های زیستی دهم و یازدهم استخراج می شود و فصل های آن شامل موارد زیر است:

 • فصل یکم، دوم، سوم، چهارم و پنجم زیست پایه دهم
 • فصل یکم، دوم، سوم، چهارم، پنجم و هفتم زیست پایه یازدهم
تصاویر نقاشی شده از درون سلول جانوری و گیاهی

بهترین ترتیب برای مطالعه زیست

روش مطالعه زیست کنکور به چه تریبی است؟

برای اینکه بتوانید بهترین بازدهی و عملکرد را در آزمون داشته باشید، باید با مباحث زیست کنکور آشنا شوید و بدانید که کدام فصول از کتاب‌های درسی زیست به این مباحث اختصاص دارند و ترتیب این مباحث را یاد بگیرید. ما همه این موارد را در بالای این مطلب به شما داوطلبان توضیح داده ایم.

شاید هنگام مطالعه فصل‌های مختلف، متوجه شوید که دو مبحث سلولی و مولکولی و جانوری انسانی، اشتراکات زیادی دارند و برخی فصل‌های مشترک دارند. با توجه به این موضوع، به‌نظر می‌رسد که باید تغییراتی در مباحث زیست کنکور ایجاد کنید. برای جلوگیری از سردرگمی در مطالعه، بهتر است، مبحث زیست جانوری انسانی را با زیست سلولی و مولکولی ادغام کنید. به این ترتیب سه مبحث کلی به شرح زیر خواهید داشت.

 • زیست جانوری انسانی و سلولی و مولکولی
 • ژنتیک
 • گیاهی

در ادامه ترتیب روش مطالعه زیست کنکور را توضیح خواهیم داد.

هایلات کردن

در سوالات زیست کنکور، کلمات قیدی مانند همه، همیشه، اغلب، تقریبا، بسیاری، بعضی، برخی و … نقش مهمی دارند و می‌توانند باعث اشتباه داوطلبان شوند. بنابراین، آشنایی با این کلمات می‌تواند شانس موفقیت در پاسخ‌دهی به سوالات را افزایش دهد. روش‌های مختلفی برای یادگیری و حفظ این کلمات وجود دارد که در ادامه به آن ها می پدازیم.

می توانید قیدها را به سه دسته تقسیم کنید و هر کدام را با یک رنگ برجسته یا هایلات کنید مثلا:

 • به قیدهایی که معنی منفی دارند توجه کنید. (یعنی بعضی یا برخی) با هایلایت آبی مشخص کنید
 • قیدهایی که معنای مثبت دارند (مانند اغلب و زیاد) را با رنگ زرد هایلات کنید
 • قیدهایی مانند معمولا و همه را به رنگ نارنجی هایلات کنید

با این روش مطالعه زیست خواندن آن ها برای شما بسیار راحت تر از قبل می شود.

استفاده از یک کتاب تمرینی

برای زیست شناسی، به جز کتاب های درسی خودتان، کتاب های جدیدی را تهیه کنید و قید های موجود در آن ها را با غلط گیر بپوشانید. بعد از مطالعه هر مبحث از کتاب های خود، به کتاب های تمرینی بروید و قید های صحیح را در جاهای خالی بنویسید. این روش ممکن است زمان ببرد اما بسیار موثر است.

به کارگیری کتاب های اختصاصی

بعضی از موسسات چاپ کتاب‌های کنکور، یک کتاب اختصاصی برای قیدهای زیست‌شناسی طراحی کرده‌اند. با خرید این کتاب‌ها می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید و قیدهای زیست شناسی را کاملا یاد بگیرید.

کتاب و میکروسکوپ تصویر سلول

مطالعه زیست در چه زمان هایی بهتر است انجام شود؟

بهترین زمان برای مطالعه زیست شناسی

با توجه به اهمیت درس زیست‌شناسی در گروه آزمایشی تجربی، توصیه می‌شود که وقت بیشتری را برای مطالعه این درس اختصاص دهید. بهترین روش این است که حداقل یک چهارم از زمان مطالعه خود را به درس زیست‌شناسی اختصاص دهید و این درس باید قسمت ثابتی از برنامه مطالعه روزانه شما باشد.

تعداد ساعات مطالعه بستگی به میزان یادگیری شما دارد و بهتر است بین یک تا یک و نیم ساعت مطالعه کنید و سپس استراحت کوتاهی داشته باشید و دوباره به مطالعه خود ادامه دهید. زمان صبح معمولاً بهترین زمان برای مطالعه زیست‌شناسی است، اما ممکن است برخی از افراد در ساعات دیگری از روز بیشترین آمادگی را برای یادگیری مباحث زیست دارند که شما باید بر اساس زمانی که دارید مطالعه خود را تنظیم کنید.

تصویر کروموزم

بهترین راه های خلاصه برداری زیست شناسی

نحوه خلاصه برداری زیست کنکور چگونه است؟

زیست‌شناسی یکی از دروسی است که طراحان می‌توانند از تمام جملات آن، سوال تستی طرح کنند. بنابراین، منبع اصلی شما باید کتاب‌های درسی زیست‌شناسی باشد و از آن‌ها خلاصه‌برداری کنید. بهترین روش مطالعه زیست‌شناسی برای خلاصه‌نویسی، حاشیه‌نویسی کتاب‌های درسی است. همچنین می‌توانید از کاغذهای یادداشت رنگی چسب‌دار برای خلاصه‌نویسی استفاده کنید و آن‌ها را به صفحات مرتبط در کتاب‌های زیست‌شناسی خود بچسبانید.

 هدف از خلاصه‌نویسی این است که بتوانید مطالب و نکات کلیدی را در زمان بسیار کوتاهی مرور کنید. بنابراین، استفاده از کلمات کلیدی و عبارات به همراه جدول می‌تواند برای خلاصه‌نویسی بسیار کاربردی باشد.

ضریب درس زیست شناسی در کنکور

در کنکور ۱۴۰۲، تغییرات زیادی رخ داده است و یکی از این تغییرات مربوط به ضرایب دروس کنکور است. حتی درس زیست‌شناسی نیز از این تغییرات مستثنی نشده و ضریب آن به ۱۲ افزایش پیدا کرده است که بیشترین ضریب را بین دروس کنکور گروه آزمایشی و تجربی دارد.

تصاویر نقاشی از اجزای بدن

بهترین کتاب های کمک درسی زیست شناسی

پرفروش ترین کتاب های زیست

 • کتاب فصل آزمون زیست‌شناسی کنکور خیلی سبز، ویژه داوطلبان کنکور سراسری رشته تجربی است. این کتاب شامل آزمون‌های کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی می‌باشد و مناسب دوره جمع‌بندی کنکور در روزهای نزدیک به کنکور است. مولفین این کتاب تی پور ، امیرحسین میرزایی، سروش مرادی هستند.
 • کتاب جی بی زیست شناسی گیاهی- انتشارات خیلی سبز- مولف حسین ذبحی
 • کتاب زیست شناسی جامع خیلی سبز به منظور این است که عاشقان پوشیدن لباس سفید از هر کتاب دیگری بی‌نیاز شوند! جلد اول این کتاب شامل بیش از 4300 تست از پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به همراه پاسخ‌نامه کلیدی است. برای دسترسی به درسنامه‌ها و پاسخنامه‌های تشریحی، باید جلد دوم این مجموعه را خریداری کنید. این کتاب تالیف گروه آموزشی ماز است که آزمون‌های خلاقانه آن در درس زیست شناسی معروف است.
 • زیست شناسی دوازدهم نردبام – انتشارات خیلی سبز- مولف سین محمد نشتایی
 • کتاب جی بی زیست شناسی دوازدهم- انتشارات خیلی سبز- مولف عباس راستی بروجنی
 • کتاب آی کیو زیست جامع جلد 1 گاج که دارای نکات بسیار مهم تست های زیست شناسی است.
 • جمع بندی یکی از مهم ترین بخش های هر کتاب است. یک درسنامه خوب باید همه نکات اصلی را پوشش داده و به صورت مختصر و مفید باشد. متن کتاب جمع بندی زیست شناسی کنکور روان و قابل خواندن است. همچنین، از جداول و نمودارها استفاده شده است تا خواندن آن آسان ‌تر شود. به علاوه، اهمیت قید ها و اطلاعات مهم با فونت متفاوت نوشته شده است تا خواندن مطالب آسان تر شود.
تخته سیاه پر از نوشته های زیست شناسی

بهترین روش مطالعه زیست شناسی

نتیجه گیری

در اینجا، ما به بررسی روش‌ مطالعه زیست‌ کنکور پرداخته‌ایم. این درس، مهم‌ترین درس کنکور برای داوطلبان رشته تجربی است، بنابراین باید روش صحیح مطالعه آن را یاد بگیرید و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید. برای مطالعه زیست‌شناسی کنکور می‌توانید از دو روش فصل‌به‌فصل یا روش ترکیبی استفاده کنید. اما بهتر است از روش ترکیبی یا همان مبحث‌به‌مبحث استفاده کنید زیرا کارایی بیشتری دارد.

 همچنین حتماً خلاصه‌برداری زیست‌شناسی را فراموش نکنید تا در روزهای نزدیک به آزمون بتوانید با سرعت بیشتری مطالب را مرور کنید. برای یادگیری درس زیست بهترین منابع کتاب های درسی هستند اما شما می توانید علاوه بر کتاب درسی از کتاب های کمک درسی نیز برای روش مطالعه زیست کمک بگیرید.

بوک سرا دوکاج

سوالات متداول

 • ضریب درس زیست شناسی در کنکور چند است؟

در کنکور ضریب دروس اختصاصی سه برابر می شود. درس زیست دارای ضریب 4 می باشد و با این فرمول ضریب آن 12 می شود که می توان گفت به این درس بالاترین ضریب داده می شود.

 • بهترین روش مطالعه زیست کنکور چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم شما می توانید از روش فصل به فصل یا ترکیبی برای خوندن درست زیست استفاده کنید. توصیه ما این است که از روش فصل به فصل استفاده کنید تا با همه مفاهیم آن آشنا شوید.

 • چند ساعت در روز باید درس زیست را مطالعه کنیم؟

برای هر شخصی بسته به موقعیتی که دارد زمان مطالعه برای آن متفاوت است. اما توصیه ما این است که یک چهارم وقت خود را برای خواندن درس زیست بگذارید. یعنی چیزی حدود 60 الی 90 دقیقه.

دیدگاهی در مورد “بررسی بهترین روش مطالعه زیست

 1. رمضانیان گفت:

  ممنونم از شما

  1. راضیه روزبهانی گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما
   کتاب های رشته تجربی را در پک های کنکوریوم تجربی می توانید تهیه کرده و با این روش ها درس زیست را بخوانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *