کتاب بزرگسال

بهترین روش مطالعه شیمی کنکور

بهترین روش مطالعه شیمی کنکور

در راستای آمادگی برای کنکور شیمی، ضروری است که به دقت به روش مطالعه شیمی و پاسخگویی به سوالات این درس پرداخته شود. سوالات کنکور شیمی به سه دسته حفظی، مفهومی و حل مسائل تقسیم می‌شوند، بنابراین استراتژی‌های مطالعه‌ای متفاوت برای هر یک از این دسته‌ها لازم است.در سال‌های اخیر، تأکید بر درک مفاهیم و توانایی حل مسائل در سوالات کنکور افزایش یافته است، اما اهمیت مباحث حفظی نیز حفظ شده و ترکیب صحیح این دو عنصر اساسی در مطالعه ضروری است. مطالب حفظی شیمی شامل نظریه‌ها، خواص عناصر، رنگ مواد و ویژگی‌های خاص مواد است. در این راستا، مرور دوره‌های مشخص زمانی و خلاصه‌نویسی مطالب حفظی به پاسخگویی به سوالات حفظی در کنکور کمک می‌کند.

مباحث مفهومی شیمی نیازمند تجزیه و تحلیل هستند و شامل واکنش‌های ترکیب، تجزیه، جابه‌جایی، و مباحث دیگر مرتبط با شیمی می‌شوند. در این حوزه، یادگیری اشکال و نمودارها اهمیت دارد. کتاب هایی مثل آی کیو شیمی جامع گاج انواع تست ها را شامل می شود. سوالات حل مسئله شیمی معمولاً به مباحث مختلفی از جمله تعادل، سینتیک، ترمودینامیک و… اشاره دارند. تسلط بر مهارت‌های حل مسائل و تمرین زیاد در این زمینه برای پیشبرد موفقیت در کنکور حائز اهمیت است.در نهایت، برای بهترین آمادگی برای کنکور شیمی، حل تست‌های گذشته و مرور سوالات مختلف به عنوان یک راهنمای مؤثر تلقی می‌شود. همچنین، تعهد به زمان‌بندی مطالعه منظم و تعادل بین مطالب حفظی، مفهومی و مسائل محاسباتی به داوطلبان کمک خواهد کرد.

کتاب و بشر

روش های مطالعه شیمی کنکور چگونه است؟

روش مطالعه شیمی کنکور چگونه است؟

سوالات کنکور شیمی به سه دسته حفظی، مفهومی و حل مسئله تقسیم می‌شوند. بنابراین برای پاسخ به این سوالات نیاز به روش‌های مطالعه متفاوت است. در سال‌های اخیر، توجه سازندگان سوالات به درک مفاهیم و حل مسائل بیشتر شده است، اما مطالب حفظی نیز اهمیت دارند و نباید از آن‌ها غافل شد.

مطالب حفظی شیمی

مباحث شیمی برای حفظ کردن، شامل نظریه‌ها، خواص عناصر، رنگ مواد و ویژگی‌های مواد خاص است. در این روش مطالعه شیمی، مرور مباحث حفظی شیمی در فواصل زمانی معین، نقش مهمی در پاسخ ‌دهی به سوالات حفظی در کنکور دارد. همچنین خلاصه‌نویسی مطالب حفظی شیمی مفید است و باعث می‌شود که مرور و یادآوری نکات مهم به‌راحتی و در زمان کمتر انجام شود.

فراموش نکنید که در تحلیل آزمون شرکت کنید تا این مطالب حفظی در حافظه شما تثبیت شود. برخی از نشریات جزوه های جداگانه ای دارند که می توانید از آنها برای صرفه جویی در زمان حفظ شیمی استفاده کنید. همچنین در جلسه امتحان ابتدا به سراغ سوالات حفظی رفته و سریع به آنها پاسخ دهید تا بتوانید در زمان پاسخگویی به سوالات مفهومی و حل مسئله صرفه جویی کنید.

مطالب مفهومی

مباحثی از جمله واکنش‌های ترکیب، تجزیه، جابه‌جایی، چگونگی پرشدن اوربیتال‌ها و موارد دیگر، به عنوان مباحث مفهومی در شیمی شناخته می‌شوند و طراحان سوالات کنکور علاقه‌مند به این بخش‌ها هستند. سوالات مفهومی شیمی، نه از نوع محاسباتی هستند و نه می‌توان آن‌ها را حفظ کرد، بلکه نیازمند تجزیه ‌و‌تحلیل هستند. برای پاسخ دادن درست به سوالات مفهومی شیمی در کنکور باید به خوبی اشکال و نمودارها را یاد بگیرید.

بشر و جدول تناوبی

روش حل سوالات حل مسئله شیمی

سوالات حل مسئله

مباحث مختلفی از جمله تعادل، سینتیک، ترمودینامیک، استوکیومتری، الکترولیت، اسید و باز و … در سوالات محاسباتی شیمی مطرح می‌شوند. این سوالات معمولا زمان زیادی را از داوطلب می‌گیرند، بنابراین باید مهارت کافی را در حل آن‌ها پیدا کنید تا بتوانید با یک نگاه، متوجه محاسبات مورد نیاز برای حل آن‌ها شوید. بنابراین تمرین زیاد، یک روش مطالعه شیمی موثر است که برای مطالعه شیمی کنکور و حل سوالات محاسباتی آن کاملا ضروری است.

همچنین باید به خاطر داشت که بسیاری از سوالات محاسباتی شیمی کنکور، به معادله و موازنه واکنش نیاز دارند. بنابراین تسلط بر این مبحث بسیار حائز اهمیت است و کمک می‌کند تا به راحتی به بسیاری از سوالات محاسباتی شیمی پاسخ دهید. همچنین باید به خاطر داشت که برخی از واکنش‌ها را باید حفظ کنید، زیرا جزء واکنش‌های بدون قاعده می باشند. از یک سو، موازنه کردن یک سری از واکنش‌ها ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد، بنابراین توصیه می‌شود حداقل یکی از ضرایب مواد را یاد بگیرید تا بتوانید برای به دست آوردن ضریب دیگر مواد با سرعت بیشتری عمل کنید.

برای بهترین آمادگی برای کنکور شیمی، می‌توانید تست‌های شیمی کنکورهای گذشته را حل و مرور کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نحوه طرح سوالات و نکات مهم را بهتر بفهمید و سرعت و تسلط خود را برای پاسخ‌دادن به این سوالات افزایش دهید. همچنین، در هنگام حل مسائل، بهتر است از ماشین‌حساب استفاده نکرده و محاسبات خود را روی کاغذ انجام دهید. نوشتن راه‌حل‌ها و رسیدن به جواب آخر، بسیار موثر در یادگیری است و همچنین سعی کنید اعداد را قبل از استفاده، ساده‌سازی کنید.

تخته پر از فرمول های شیمی

بهترین ساعات مطالعه شیمی

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم؟

برای روش مطالعه شیمی در کنکور، باید به همزمانی کمیت و کیفیت توجه کرد. زمان مطالعه و نحوه مطالعه این درس بسیار مهم هستند و نباید به هیچ‌کدام بی‌توجهی کرد. ضریب درس شیمی در کنکور ریاضی و تجربی بسیار مهم است و بنابراین داوطلبان باید حدود ۲۵ درصد از زمان خود را به مطالعه شیمی اختصاص دهند. پیشنهاد می‌شود مطالعه شیمی را به‌ صورت روزانه انجام داده و حدود یک تا یک‌ونیم ساعت زمان برای این مطالعه اختصاص داده تا نتایج بسیار خوبی ازاین درس در کنکور به دست آورید.

ضریب درس شیمی در کنکور سراسری

همان‌طور که در مقدمه اشاره کرده بودیم، تغییرات قابل توجهی در کنکور ۱۴۰۲ رخ داده است. مهم‌ترین تغییرات شامل حذف سوالات مربوط به دروس عمومی، حذف زیرگروه‌ها و تغییر ضرایب دروس اختصاصی می‌شود. ضریب درس شیمی برای گروه آزمایشی تجربی در کنکور 1402 برابر با 9 بوده و برای گروه های آزمایشی ریاضی فیزیک 7 در نظر گرفته شده بود.

تلسکوپ و تخته سیاه پر از فرمول شیمی

مهم ترین فصول درس شیمی کنکور

مهم ترین و پرسوال ترین فصل های شیمی برای کنکور

در طول این سال‌ها، معمولاً بین ۲ تا ۴ سوال از هر فصل شیمی طرح شده است. اما مهم‌ترین و مفاهیم پیچیده‌تری در فصل‌های الکتروشیمی، اسید و باز، استوکیومتری، ترکیبات کوالانسی و مفاهیم مربوط به ساختار لوویس می‌باشند که نیازمند تمرکز و زمان بیشتری برای مطالعه آن‌ها هستند.

در سوالات شیمی کنکور سال‌های اخیر، در گروه آزمایشی ریاضی و تجربی، مشاهده کرده‌ایم که طراحان سوال به مباحث خاص مانند تغییر انرژی آزاد گیبس مراجعه کرده‌اند. همچنین، مباحثی مانند انرژی یونش، تعیین نوع پیوند، واکنش‌پذیری، تعیین درصد جرمی، الکترونگاتیوی، شعاع اتمی، ساختار گسترده یک ترکیب آلی و… نیز مورد علاقه طراحان سوال هستند.

با توجه به تغییراتی که در کنکور رخ داده است، نمی‌توان دقیق پیش‌بینی کرد که نحوه طرح سوالات به چه صورت است. البته نکاتی که ما برای روش مطالعه شیمی کنکور به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بر اساس سوالات شیمی سال‌های اخیر است. بنابراین با حذف سوالات دروس عمومی، فرصت بیشتری خواهید داشت تا کل مباحث شیمی کنکور را به طور کاملا عمیق مطالعه کنید و یاد بگیرید.

تخته سیاه با نوشته chemistry

ضریب درس شیمی در کنکور تجربی و کنکور ریاضی

تاثیر شیمی در کنکور تجربی و ریاضی

در قسمت قبل اشاره کردیم که ضریب شیمی برای آزمون های آزمایشگاهی 9 و برای آزمون ریاضی 7 است، اما برای تعیین تأثیر این فرآیند در این دو گروه آزمایشی، باید ضرایب سایر گروه ‌ها را نیز بدانیم.
اگر ضرایب دروس گروه علوم تجربی را با هم ترکیب کنیم عدد 36 به دست می آید و با توجه به عمق درس شیمی با یک نسبت ساده به این نتیجه می رسیم که نمره درس شیمی 25 درصد از کل نمرات آزمون علوم تجربی است. همچنین مجموع ضرایب گروه ریاضی برابر با 28 است و با در نظر گرفتن ضریب 7 در درس شیمی به نتیجه جالبی می رسیم. می بینیم که درس شیمی 25 درصد از کل نمره آزمون ریاضی را به خود اختصاص داده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تاثیر شیمی در ریاضی و آزمون تجربی برابر است و یک چهارم نمره کل است.

آیا برای شیمی کنکور کتاب درسی را مطالعه کنیم؟

سوالات شیمی کنکور از کتاب‌های درسی آن طرح می‌شوند، به‌همین دلیل مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع شما برای مطالعه شیمی کنکور، کتاب درسی است. تسلط کافی بر محتوای کتاب‌های درسی و کمک گرفتن از کتاب‌های کمک‌آموزشی و کتاب‌های تست شیمی، می‌تواند موفقیت شما را در پاسخ‌ دهی به سوالات این درس تضمین کند.

تصویر بشر و لوله های آزمایشی

چگونه شیمی کنکور را بخوانیم؟

نتیجه گیری

در این مقاله، به روش‌ مطالعه شیمی کنکور پرداخته شد. این درس برای گروه‌های آزمایشی ریاضی و تجربی، مشترک است و یک چهارم نمره کل را به خود اختصاص می‌دهد. سوالات شیمی کنکور به سه بخش حفظی، حل مسئله و مفهومی تقسیم می‌شوند. بنابراین داوطلبان باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند تا بتوانند به‌خوبی تسلط خود را بر تمامی مباحث نشان دهند و به راحتی به سوالات پاسخ دهند. برای کسب درصدهای بالا در شیمی کنکور، مطالعه و مرور منظم مطالب، تست ‌زنی هدف ‌مند و تمرین مداوم، سه نکته اساس در روش مطالعه شیمی است.

بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

  • من زمان زیادی برای خواندن مطالب شیمی می گذارم و همه فرمول ها و نکات این درس را به خوبی حفظ کرده ام، اما موقع آزمون نمیدانم از کدام فرمول برای رسیدن به جواب باید استفاده کنم. چه کاری باید انجام دهم؟

این موضوع یک مشکل بزرگ برای بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری است. ما در مقاله روش مطالعه شیمی به طور دقیق درباره این موضوع توضیح داده و راهکارهای عملی را به طور کامل برای شما داوطلبان عزیز توضیح داده ایم. پس توصیه می کنم این مقاله را کاملا با دقت مطالعه کنید تا دیگر مشکلی در آزمون نداشته باشید.

  • روزی چند ساعت شیمی مطالعه کنم تا بتوانم درصد بالایی از این درس در آزمون کسب کنم؟

از آنجایی که شیمی تاثیر بالایی در نتیجه کنکور ریاضی و تجربی دارد توضیه می کنیم روزانه 60 الی 90 دقیقه برای خواندن مطالب این درس اختصاص دهید.

  • چه کتاب ها یا منابعی برای خواندن درس شیمی توصیه می کنید؟

بهترین کتاب ها برای خواندن درس شیمی کتاب های درسی هستند اما در کنار آن می توانید از کتاب ‌های کمک آموزشی و تست کنکور نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *