کتاب بزرگسال

ضرایب دروس کنکور تجربی 1403

ضرایب دروس کنکور

در سال‌های گذشته داوطلبان کنکور سراسری باید به 2 دفترچه سوال پاسخ می‌دادند؛ اما از آنجایی‌که از سال جدید داوطلبان تجربی دیگر لازم نیست 2 دفترچه عمومی و تخصصی را به‌صورت جداگانه در اختیار داشته باشند، ضرایب دروس کنکور تجربی هم تغییر زیادی یافته است. بر ‌اساس همین مسئله اگر شما هم داوطلب سال 1403 هستید، باید از همین حالا برنامه‌ریزی‌های خود را طبق همین مصوبه جدید بچینید. چنانچه در این نظام آموزشی جدید درس می‌خوانید، با اطلاع از این مسئله و افزایش آگاهی در مورد آن می‌توانید به خواسته‌تان نزدیک‌تر شوید.

 

انیمیشن از یک پرستار

آیا ضرایب کنکور سراسری تفییری کرده است؟

 

تغییر ضرایب کنکور تجربی 1403

هر فردی که برای رسیدن به خواسته‌های خود در این مسیر تلاش کرده، دوست دارد به بهترین جایگاه برسد. بسیاری از این اشخاص تنها درس‌خواندن را در این زمینه ملاک خود قرار می‌دهند و از انجام کار‌های دیگر سر باز می‌زنند. دانستن ضرایب دروس کنکور تجربی می‌تواند یکی از همین کار‌هایی باشد که برخی به آن توجه زیادی ندارند. هر درس عمومی یا تخصصی ضریب مختص به خود را دارد که داوطلب باید از این مسئله اطلاع داشته باشد. در چند سال اخیر در کنکور سراسری، ضرایب از مقدار کمتری برخوردار بودند.

طبق اهمیت و میزان کمتر ضریب‌ها در این آزمون نفس‌گیر در چند سال اخیر، دانش‌آموزان می‌توانستند بسیاری از درس‌ها را همانند یکدیگر بخوانند و تست بزنند؛ اما از آنجایی‌که این مسئله در آزمون سال 1403 تغییر یافته و اهمیت و مقدار آن بیشتر شده، داوطلب باید دروس را از یکدیگر تفکیک کرده و طبق ضرایبی که برای درس‌ها در‌ نظر گرفته شده، آن‌ها را مطالعه کند. تغییر ضرایب دروس کنکور تجربی در سال جدید تنها برای تخصصی‌ها نبوده و درس‌های عمومی هم شامل این تغییرات می‌شوند.

این مسئله به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. برای مثال اگر داوطلب رشته پزشکی هستید، برخی دروس از ضرایب بیشتری در مقایسه با رشته پرستاری دارند.

 

فردی با گوشی پزشکی و کتاب هایی در دستشدروس اختصاصی در کنکور تجربی چقدر است؟

ضرایب دروس اختصاصی در کنکورسراسری 1403

به‌طور کامل واضح است که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این آزمون را، پاسخ به سوالات اختصاصی تشکیل می‌دهد. با‌توجه به همین مسئله، بخش زیادی از داوطلبان روی آن تمرکز می‌کنند؛ اما این تمرکز باید به‌گونه‌ای مناسب باشد تا تاثیرگذاری خود را نشان دهد. مهم‌ترین مبحث در دفترچه اختصاصی، ضرایب دروس کنکور تجربی در این بخش است؛ علاوه‌بر طرز درست پاسخ‌دادن به سوالات، باید یاد بگیرید که تمرکز‌تان را روی کدام درس بگذارید تا رتبه و همچنین تراز‌تان بالا‌تر بیاید.

اگر داوطلب رشته تجربی هستید، باید زیست‌شانسی را به‌صورت کامل از بر باشید تا بتوانید به اکثر سوالات آن پاسخ دهید؛ چراکه این درس ضریب 12 دارد! دروس تخصصی در این رشته چندان زیاد نیست؛ بنا‌بر همین مسئله، ابتدا باید رشته‌ای که قصد قبولی در آن دارید را، انتخاب کرده و با‌توجه به آن اقدام به برنامه‌ریزی کنید. ضریب دیگر درس‌ها در کنکور سراسری تجربی به شرح زیر است. از آن­جایی ‌که زمین‌شناسی ضریب 1 دارد، لازم نیست هنگام­گرفتن دفترچه سوالات، روی آن تمرکز کنید.

  • زمین‌شناسی: 1
  • زیست‌شناسی: 12
  • شیمی: 9
  • فیزیک: 7
  • ریاضی: 7

 

ضرایب دروس

ضرایب دروس در کنکور سراسری چه اهمیتی دارد؟

 

اهمیت ضرایب دروس کنکور سراسری 1403

اینکه ضرایب دروس کنکور تجربی برای هر فرد تا چه میزان مهم باشد، به استعداد، توانایی و علاقه شخص بستگی دارد. البته در کنار این مسائل، داوطلب باید علاوه‌بر علاقه خود به رشته دانشگاهی، به آینده شغلی و همچنین ماهیت آن رشته هم دقت ویژه‌ای داشته باشد. اگر در ابتدا علاقه‌مندی خود نسبت به یک رشته را مشخص کرده‌اید، حال می‌توانید با مراجعه به دفترچه ثبت‌نام، دسته‌ای که این رشته در آن قرار می‌گیرد را، بررسی کنید. وقتی این کار‌های اولیه را انجام دهید، متوجه می‌شوید که چگونه باید به دسته‌بندی برنامه‌ریزی‌های خود بپردازید.

حال در کنار تمامی این مسائل، می‌توانید با در ‌نظر‌گرفتن ضرایب دروس کنکور تجربی، در آزمون‌های آزمایشی شرکت کرده و از این لحاظ هم درصد‌هایی که کسب می‌کنید را، بسنجید. برای این کار باید روش تحلیل آزمون را به‌خوبی یاد بگیرید. با تحلیل درصد‌ها می‌توانید نقاط ضعف و نقاط مثبت خود را متوجه شده و سپس به اصلاح آن‌ها بپردازید. ضریب‌هایی که در بخش قبل بیان شدند، به‌صورت کلی بودند. برای آنکه بتوانید ضریب دقیق رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید را بسنجید، باید به دفترچه ثبت‌نام مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: کتاب دور دنیا تجربی گاج از بهترین منابع برای جمع بندی کنکور

 

بیشترین اهمیت ضرایب دروس کنکور تجربی 1403 از این لحاظ است که ضریب‌ها بالا‌تر رفته‌اند و باید بنا‌بر هدفی که دارید آن‌ها را در ‌نظر بگیرید؛ در غیر این‌صورت شاید تمرکز‌تان را روی درسی بگذارید که اهمیت چندانی روی رشته‌ای که قصد قبولی در آن را دارید، نداشته باشد.

 

فردی در حال مطالعه

سوابق تحصیلی چه تاثیری بر کنکور دارد؟

 

تاثیر سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور سراسری 1403

در این فرآیند علاوه‌بر ضریبی که برای هر درس در کنکور در‌ نظر گرفته شده، دروس عمومی که در دوران متوسطه دوم گذرانده‌اید هم دارای ضریبی هستند که هر‌ کدام بنا‌بر این مسئله، در رتبه‌تان تاثیر‌گذاری هستند. از آن­جایی‌ که درس‌های عمومی از این آزمون حذف شده‌اند، بسیاری از افراد گمان می‌کنند دیگر موثر نخواهند بود؛ اما مسئله اصلی اینجا است که ضرایب دروس کنکور تجربی، شامل این موارد هم می‌شود. تاثیری که آن‌ها روی نتیجه آزمون دارند، مستقیم نبوده و هر درس به‌صورت غیر‌مستقیم به میزان ضریبی که دارد، موثر واقع می‌شود.

متقاضیان باید با در‌ نظر‌گرفتن این مسئله، درس‌های عمومی فارسی، عربی، زبان خارجه، سلامت و بهداشت، تعلیمات دینی و علوم اجتماعی را به‌صورت تشریحی مطالعه کنند. این روش مطالعه می‌تواند احتمال قبولی‌تان را بیشتر کند.

 

کتاب و لوازم تحریر

سوابق تحصیلی چه تاثیری بر دروس اختصاصی دارند؟

 

تاثیر سوابق دروس تخصص در کنکور سراسری 1403

همان‌گونه که درس‌های عمومی دارای ضریبی هستند که روی آزمون سراسری تاثیر می‌گذارند، دروس تخصصی هم می‌توانند تا حدی موثر باشند. اینکه هر درس چه میزان تاثیر‌گذار باشد، به ضریب آن بستگی دارد. ضرایب دروس کنکور تجربی برای سوابق تحصیلی درس‌های تخصصی از اهمیت بیشتری نسبت به دروس عمومی برخوردار است. از آن­جایی‌ که بخش‌ها در این زمینه از تعداد بیشتری برخوردار هستند، باید بخش عمده‌ای از تمرکز‌تان را روی این دروس بگذارید تا بتوانید از طرفی دیگر تاثیر مثبت آن را مشاهده کنید.

اینکه هر درس تا چه میزان روی نتیجه نهایی موثر باشد، به ضریب آن در سال آخر متوسطه دوم بستگی دارد. بخش عمده‌ای از این نمرات تنها به سال آخر مربوط می‌شوند و 3 سال تحصیلی متوسطه دوم در مقابل آن از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است.

 

فردی در حال پر کردن پاسخبرگ

ضرایب دروس کنکور تجربی

 

نتیجه گیری

یکی از مسائل مهمی که تمامی متقاضیان ازمون سراسری 1403 باید آن را در‌ نظر بگیرند، تغییر ضرایب دروس کنکور تجربی است. طبق مصوبات جدید ضریب بسیاری از درس‌ها در رشته تجربی و همچنین برخی رشته‌های دیگر، تغییرات گسترده و بزرگی یافته که می‌توان بزرگ‌ترین آن را به زیست‌شناسی ربط داد. اگر قصد دارید از رشته تجربی به سمت هدف خود قدم بردارید، باید ضریب‌ها را طبق علاقه و هدفی که دارید در ‌نظر بگیرید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا درست‌تر به مسیر‌تان ادامه دهید و سد‌های جلوی راه‌تان را با افزایش آگاهی از ‌بین ببرید. برای آن­که بتوانید در این زمینه بهترین برنامه‌ریزی را در جهت رسیدن به هدف خود داشته باشید، لازم است به آگاهی در مورد ضرایب دروس کنکور تجربی برسید.

منبع: heyvagroup

بوک سرای دوکاج

سوالات متداول

  • آگاهی در مورد ضریب درس‌ها چه تاثیری در کنکور دارد؟

می‌توانید با افزایش اطلاعات و آگاهی در این زمینه تمرکز‌تان را روی درسی بگذارید که از ضریب بیشتری برخوردار است.

  • بیشترین ضریب دروس کنکور تجربی برای کدام درس است؟

زیست‌شناسی با ضریب 12

  • ضرایب هر درس به چه مسئله‌ای اشاره دارد؟

این موضوع نشان‌دهنده میزان اهمیت هر درس است؛ با این وجود متقاضی کنکور باید بیشترین زمان خود را روی درسی بگذارد که ضریب بیشتری دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *