بلاگ

نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن

نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن

درس‌خواندن همچون فکر‌کردن، در مغز فسفر سوزانده و انرژی مصرف می‌کند. به احتمال زیاد پس از چندین ساعت متوالی درس‌خواندن حس کرده‌اید که به یک نوشیدنی یا کمی استراحت نیاز دارید. اگر به این نیاز‌تان پاسخ ندهید، به‌طور قطع نمی‌توانید مسیر را ادامه داده و مطالب را به‌خوبی یاد بگیرید. نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن می‌تواند خستگی را رفع کرده و شما را برای ادامه یادگیری آماده کند. البته مصرف کافئین به‌صورت همیشگی و در دوز بالا می‌تواند مضر باشد. این مسئله برای کنکوری‌ها بسیار مهم است!

نوشیدنی های انرژی زا

چند نوشیدنی انرژی زا

 

آیا برای درس خواندن نوشیدنی انرژی زا مصرف کنیم؟

در زمان‌های قدیم چیزی به‌عنوان نوشیدنی انرژی‌زا وجود نداشت؛ با این حال افراد برای گرفتن انرژی دوباره چه کاری انجام می‌دادند. به احتمال بسیار زیاد این افراد زمان زیادی را در‌صورت خستگی هم به درس‌خواندن اختصاص می‌دادند. اگر شما هم بخواهید به همین روش پیش بروید، پس از 2 روز از این کار زده شده و تمامی کتاب‌ها را کنار می‌گذارید. برای آنکه چنین اتفاقی برایتان پیش نیاید، باید در تایم استراحت‌تان خوراکی‌هایی مصرف کنید که فسفر سوزانده‌شده و انرژی از‌دست رفته‌تان را تامین کند.

وقتی این کار‌ها را در برنامه‌ریزی روزانه‌تان قرار ندهید، کیفیت مطالعه‌تان هم پایین می‌آید. در‌واقع، بدن هر فرد نیاز دارد پس از ساعات طولانی فعالیت‌کردن، برای ادامه فعالیت‌ها دوپینگ کند! هیچ اشکالی ندارد که بخواهید از طریق مصرف برخی نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن این انرژی لازم را به بدن‌تان برسانید. مغز هیچ انسانی انرژی مضاعف و بی‌انتها ندارد و در ‌نهایت پایان می‌یابد. حتی برخی اوقات گفته می‌شود بعضی از ترکیبات موجود درون نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای درس‌خواندن مفید هستند. دانش آموزان تیزهوشان بهتر است در کنار حل کتاب تیزهوشان علوم نهم خیلی سبز از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنند تا انرژی لازم برای حل سوالات را داشته باشند.

برای مثال موادی که دارای کافئین هستند، می‌توانند هوشیاری‌تان را افزایش دهند. همین هوشیاری سبب بیشتر‌شدن تمرکز‌تان روی درس‌ها و مطالبی که می‌خوانید می‌شود. البته میزان مصرفی‌تان باید کنترل‌شده باشد؛ در غیر این‌صورت امکان دارد بدن‌تان با مشکلاتی مواجه شود.

 

نوشیدنی های انرژی زا ممنوعه برای کنکوری ها!

از آنجایی ‌که کنکور برای بسیاری از افراد یکی از مراحل مهم زندگی است، باید پیش از رسیدن به آن هم برخی نکات را رعایت کرد. اگر می‌خواهید در این زمینه فردی موفق باشید و از آزمون کنکور‌تان سربلند بیرون بیایید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن دقت داشته باشید، مبحث خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی است که می‌خورید! امکان دارد یک غذا با بدن‌تان سازگاری نداشته یا شما را مسموم کند و برای بدن‌تان مضر باشد. انواع نوشابه‌ها هم می‌توانند در این دسته از خوراکی‌ها قرار بگیرند.

وقتی یک قوطی نوشابه انرژی‌زا را سر می‌کشید، پس از آن حس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت و بسیار سرحال می‌شوید. در این حالت است که تمرکز‌تان هم بسیار بیشتر می‌شود؛ اما این نوشیدنی‌ها برای کنکوری‌ها و حتی افراد دیگری که می‌خواهند تمرکز‌شان را برای درس‌خواندن و انجام دیگر فعالیت‌ها بالا ببرند، مناسب نیستند. درون آن‌ها میزان قند بسیار زیادی وجود دارد که اگر بخواهید روزانه حداقل 2 قوطی نوشابه بنوشید، به‌نظر می‌رسد حدود 32 حبه قند را خورده‌اید!

با‌توجه به آنکه علاوه‌بر قند، کافئین هم در آن‌ها وجود دارد، می‌تواند در‌ صورت مصرف بی‌رویه شما را به خود معتاد کند. این ماده می‌تواند در زمان کوتاه، سطح انرژی را بسیار بالا ببرد. همین مسئله سبب تمرکز بیشتر می‌شود. وقتی اثرات آن پس از مدت کوتاهی از‌بین رفتند، مجبور به نوشیدن دوباره نوشابه خواهید شد. برای آنکه مصرف کافئین را کنترل کنید، نوشیدنی‌های خانگی با مواد مختلف به عنوان نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن، گزینه بسیار مناسب‌تری هستند.

 

یک فنجان قهوه

نوشیدن قهوه در سال کنکور

 

باید ها و نباید های نوشیدن قهوه در سال کنکور

بسیاری از افراد پس از ترک نوشیدنی‌های انرژی‌زا همچون نوشابه، قهوه مصرف می‌کنند. قهوه هم درون خود میزان زیادی کافئین دارد که مقدار کافئین موجود درون یک فنجان قهوه، برای تامین انرژی چند ساعت بسیار مناسب است. کافئین ماده‌ای اعتیاد‌آور است که فرقی نمی‌کند آن را از قهوه دریافت کنید یا یک نوشابه آن را به شما بدهد! کاپوچینو، کافی میکس و نسکافه زیر‌مجموعه‌های قهوه هستند که درون خود مقداری شکر دارند. با خوردن آن‌ها هم همان حس اعتیاد به نوشابه به شما دست می‌دهد.

برای آنکه بتوانید در سال کنکور، از نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن و از کافئین موجود در این ماده بهره برده و هم به آن معتاد نشوید، باید برخی از نکات را رعایت کنید. دانه قهوه به‌تنهایی برای بدن مزایای بسیاری داشته و برای بخش‌های مختلف مفید واقع می‌شود. بیشترین تاثیر مثبت این ماده، روی مغز و سیستم عصبی است. باید در برنامه روزانه خود، تنها 1 الی 2 فنجان از آن را جای دهید که مصرف این مقدار پس از ساعت 2 بعد از ظهر مجاز نیست. کاپوچینو، نسکافه و دیگر مصنوعاتی که درون خود علاوه‌بر قهوه، شکر هم دارند را مصرف نکنید.

بهتر است دانه قهوه آسیاب‌شده را پس از صبحانه و قبل از خوردن نهار بنوشید؛ نوشیدن آن به‌صورت ناشتا مجاز نیست.

چند نوشیدنی طبیعی انرژی زا

نوشیدنی طبیعی برای کنکوری ها

 

انرژی زای مجاز برای کنکوری ها

یکی از وظیفه‌های مهم شما پیش از درس‌خواندن برای کنکور، آن است که بدن‌تان را سرحال نگه­داشته و از آن محافظت کنید. وقتی بدن و مغز در بهترین حالت قرار داشته باشند، می‌توانند در یادگیری راحت‌تر و سریع‌تر موثر واقع شوند. داشتن لایف‌استایلی سالم، می‌تواند شما را به خواسته‌تان برساند. یکی از خوراکی‌هایی که در این مسیر ضروری و لازم تلقی می‌شود، نوشیدنی انرژی‌زا است. اگر این نوشیدنی‌ها به‌صورت خانگی و با حداقل میزان قند و شکر درست شوند، بهترین نوع خواهند بود.

بهتر است مواد مغزی همچون میوه‌های متنوع و آجیل‌ها را درون نوشیدنی‌تان اضافه کنید. این مواد باید به‌گونه‌ای باشند که مشکل گوارشی را برایتان به‌وجود نیاورده و سبب چاقی نشوند. بدن باید در سال کنکور دهیدراته باشد تا مغز بتواند عملکرد بهتری را از خود نشان دهد. مصرف آب هم باید در این زمان به میزان لازم باشد. البته در کنار این نوشیدنی‌ها باید به منابع درسی خود هم دقت زیادی داشته باشید! این نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن نوشیدنی های طبیعی هستند.

 

سخن آخر

چنانچه در سال کنکور هستید و می‌خواهید در کنار غذا‌هایی که می‌خورید، به منابع درسی‌تان هم دقت داشته باشید، کافی است به سایت بوک سرای دوکاج مراجعه کنید. یکی از خوراکی‌های لازم برای سرحال‌شدن و کسب انرژی بیشتر در زمان درس‌خواندن برای کنکور، نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن است. باید مصرف کافئین را کنترل کنید تا به آن معتاد نشوید. در صورتی که دانش آموز هستید می‌دانید که این روز ها خرید کتاب کمک درسی به صورت آنلاین بسیار راحت شده است. شما می‌توانید کتاب  کمپلکس پنجم و ششم را از سایت بوک سرا تهیه کنید.

بوک سرا دوکاج

سوالات متداول 

  • آیا مصرف نوشیدنی انرژی زا برای درس خواندن مفید است؟
    بله، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند خستگی را رفع کرده و تمرکز را افزایش دهد. اما مصرف باید کنترل‌شده باشد.
  •  مصرف کافئین بر تمرکز و هوشیاری چه تاثیراتی دارد ؟
    مصرف کافئین ممکن است هوشیاری و تمرکز را افزایش دهد، اما مصرف بیش از حد ممکن است به مشکلاتی منجر شود. کنترل میزان مصرف ضروری است.
  • آیا نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای کنکوری‌ها مناسب است؟
    در مقدار مناسب و با توجه به نکات بهداشتی، مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است برای کنکوری‌ها مفید باشد، اما باید مصرف معقولی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *